
Ulgi podatkowe pozwalają podatnikom na dokonanie optymalizacji podatkowej, rozumianej jako zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub samego podatku należnego fiskusowi. Przedstawiamy poradnik PIT dla polskich rezydentów podatkowych, w którym wskazujemy katalog ulg i preferencji podatkowych, jakie są aktualne dla rozliczeń za rok 2015. Jak złożyć preferencyjne zestawienia PIT z wykorzystaniem przysługujących podatnikowi ulg podatkowych? Jakie aktualne ulgi podatkowe mogą być wykazane w PIT?
Ulgi podatkowe dla zmniejszenia podatku
Podatnik przy spełnieniu określonych w ustawie podatkowej z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, może zastosować w swoim rocznym rozliczeniu z tytułu tego podatku, liczne ulgi i preferencje podatkowe. Celem ich wykorzystywania w zeznaniach podatkowych rocznych jest zmniejszenie podatku należnego fiskusowi lub podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawą może być dochód podatnika, jak w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego, lub przychód w odniesieniu do opłacania ryczałtu ewidencjonowanego. Z najszerszego katalogu ulg podatkowych korzystają podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej - 18 i 32%.
Popularne i aktualne ulgi podatkowe
Do najpopularniejszych ulg podatkowych zalicza się obecnie ulgę na dziecko oraz ulgę na darowiznę. Podatnicy w poprzednich latach często korzystali z ulgi internetowej, ale obecnie jest ona dostępna tylko dla nielicznych podatników, którzy w rozliczeniach za rok 2014 po raz pierwszy z niej korzystali lub skorzystają z niej dopiero po raz pierwszy w rozliczeniach za rok 2015.
W katalogu ulg podatkowych, z jakich aktualnie można korzystać, znajdują się ulgi:
- ulga na dziecko,
- ulga na nowe technologie,
- ulga rehabilitacyjna, w tym ulga na leki,
- ulgi na darowizny,
- ulga odsetkowa.
Rodzice, rodziny zastępcze i rodzice adopcyjni mają prawo z tytułu wychowywania, sprawowania opieki i utrzymywania dziecka, do ulgi prorodzinnej. Nazywana jest ona również ulgą rodzinną lub ulgą na dziecko i jest najbardziej powszechną ulgą podatkową w Polsce. Przysługuje ona w związku z wychowywaniem dzieci niepełnoletnich lub pełnoletnich do 26 roku życia bądź bez względu na wiek, jeśli jest to dziecko niepełnosprawne. Aby móc ją rozliczyć w swojej deklaracji podatkowej, należy co najmniej jeden dzień w ciągu poprzedniego roku podatkowego wychowywać lub opiekować się dzieckiem własnym lub przysposobionym. Dodatkowo przy rozliczaniu ulgi rodzinnej na jedno dziecko obowiązuje limit dochodu - dla obojga rodziców 112 000 zł, a dla jednego 56 000 zł. Przy uldze na dwoje dzieci i więcej, limit ten nie jest już stosowany.
Ulga na darowiznę przysługuje w związku z darowizną dokonaną na cele charytatywne czy darowizną krwi (ulga z tytułu krwiodawstwa). Można ją zastosować w rozliczeniach rocznych PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28. Dwie pierwsze deklaracje służą rozliczaniu dochodów opodatkowanych skalą podatkową, a PIT-28 przeznaczona jest dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ulga na nowe technologie przysługuje przedsiębiorcom, zaś ulga rehabilitacyjna osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki poniesione na cele rehabilitacji i na dostosowanie przestrzeni życiowej podatnika do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności oraz wydatki na zakup zaleconych przez lekarza lekarstw na receptę.
Preferencje w opodatkowaniu
Dodatkowo, podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej, mają możliwość złożenia swojego rozliczenia PIT:
- jako wspólną deklarację małżonków,
- jako deklarację osoby samotnie wychowującej dziecko.
W tych przypadkach preferencja polega na opłacaniu podatku od połowy sumy dochodów małżonków lub sumy dochodów matki i jej dziecka lub samotnego ojca i jego dziecka. Nie ma przy tym znaczenia, czy dziecko zarabia, czy też w poprzednim roku podatkowym nie pozyskiwało żadnych dochodów. Dla skorzystania z preferencji podatkowych podatnik musi rozliczać się według skali podatkowej z fiskusem, na druku PIT-37 lub PIT-36 oraz spełnić szczegółowe warunki wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku.