Podatki

Składka zdrowotna w pit-37: odliczenie, składki na ubezpieczenie zdrowotne

Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska23.12.20236 min.
Składka zdrowotna w pit-37: odliczenie, składki na ubezpieczenie zdrowotne

Składka zdrowotna w pit-37 to temat, który interesuje wielu podatników w Polsce. W niniejszym artykule wyjaśnimy, kto i na jakich zasadach może odliczyć składkę zdrowotną w rocznym rozliczeniu podatkowym. Wskażemy gdzie i w jakiej wysokości należy wpisać kwotę odliczenia w PIT-37. Omówimy także kwestię odliczania składek zdrowotnych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz te rozliczające się ryczałtem. Całość podsumujemy kluczowymi wnioskami.

Kluczowe wnioski:
 • Składkę zdrowotną mogą odliczyć m.in. pracownicy oraz przedsiębiorcy.
 • Odliczenie wpisujemy w odpowiednie rubryki formularza PIT-37.
 • Wysokość odliczenia zależy od formy opodatkowania.
 • Odliczeniu podlegają faktycznie poniesione składki na ubezpieczenie zdrowotne.
 • Warto sprawdzić czy przysługuje nam to odliczenie, aby zminimalizować podatek.

Kto może odliczyć składkę zdrowotną

Odliczenie składki zdrowotnej przysługuje różnym grupom podatników. Są to między innymi:

Składka zdrowotna w pit-37, czyli pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, umowę zlecenie czy dzieło. Odliczają oni składkę zdrowotną, którą pobrał od nich pracodawca.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i opłacające składki na własne ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie rodziny.

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub liniowo 19%.

Komu nie przysługuje odliczenie

Nie każdy może jednak skorzystać z ulgi na składkę zdrowotną. Wyłączeni z tej możliwości są np. przedsiębiorcy rozliczający się w formie:

 • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
 • karty podatkowej
 • podatku tonażowego

Również osoby korzystające ze zwolnienia z podatku na podstawie 30 tys. zł ulgi dla młodych czy ulgi na powrót nie mogą odliczyć składki zdrowotnej.

Jak obliczyć wysokość odliczenia składki

Kwota odliczenia składki zdrowotnej wynosi 7,75% podstawy jej wymiaru. Jest ona ograniczona rocznym pułapem, który co roku jest waloryzowany. W 2023 roku wynosi on 8 700 zł.

Tym samym, maksymalna kwota odliczenia składki zdrowotnej w rozliczeniu PIT za 2022 rok wynosi 674 zł (czyli 7,75% z 8 700 zł).

Należy pamiętać, że odliczeniu podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłacone i nie zwrócone w roku podatkowym. Uwzględnia się zarówno składki opłacone za siebie, jak i za członków rodziny.

Jak obliczyć odliczenie w poszczególnych przypadkach

Sposób wyliczenia maksymalnej kwoty odliczenia jest różny w zależności od sytuacji podatnika. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze przypadki.

Podatnik Sposób wyliczenia
pracownik 7,75% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne potrąconych przez płatnika
przedsiębiorca opłacający składkę samodzielnie 7,75% podstawy wymiaru składek opłaconych w roku podatkowym
przedsiębiorca, któremu składkę opłaca małżonek 7,75% podstawy wymiaru składek opłaconych za tego przedsiębiorcę

Gdzie wpisać kwotę odliczonej składki

Ulgę na składkę zdrowotną wpisujemy w odpowiednie pole formularza PIT-37 z rozliczeniem rocznym.

Dla podatników rozliczających się na ogólnych zasadach według skali podatkowej, jest to pozycja D3.

Natomiast dla podatników korzystających z 19% podatku liniowego, ulgę wpisujemy w pozycji F3.

Jakie dokumenty dołączyć

Podatnik korzystający z odliczenia musi posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na składki na ubezpieczenie zdrowotne. Mogą to być na przykład:

 • PIT-11 od pracodawcy
 • imienne raporty miesięczne (ZUS DRA)
 • dowody opłacenia składek (przelewy)

Dokumenty te należy zachować na wypadek kontroli podatkowej.

Składka zdrowotna osób prowadzących działalność

Składka zdrowotna w pit-37: odliczenie, składki na ubezpieczenie zdrowotne

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą odliczyć zapłacone przez siebie składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

W ich przypadku odliczeniu podlegają składki opłacone w danym roku podatkowym, w wysokości określonej przepisami obowiązującymi osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Należy pamiętać, że przedsiębiorcy płacący podatek liniowy lub ryczałt, nie mogą odliczyć zapłaconych przez siebie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Składki członków rodziny

Przedsiębiorcy mogą również odliczyć składki zapłacone za członków rodziny, jeśli łączy ich z nimi wspólne gospodarstwo domowe np. małżonka, dzieci. Dotyczy to osób współpracujących z osobą prowadzącą działalność.

Odliczenie składek przy ryczałcie ewidencjonowanym

W przeciwieństwie do przedsiębiorców na podatku liniowym, podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mają prawo do odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Mogą odliczyć 7,75% podstawy wymiaru tych składek, opłaconych i nie zwróconych w roku podatkowym. Nie mogą natomiast odliczać składek opłaconych w ich imieniu przez kogoś innego.

Odliczenie nie może przekroczyć 8 700 zł, a zatem maksymalna ulga wynosi 674 zł.

Dokumentowanie wydatków

Podobnie jak w przypadku skali podatkowej, podatnicy muszą posiadać dokumenty potwierdzające wysokość zapłaconych składek zdrowotnych.

Składka zdrowotna małżonka wspólnika spółki

Malżonek wspólnika spółki osobowej, który rozlicza się na ogólnych zasadach, może odliczyć zapłaconą za niego składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Małżonek musi prowadzić wspólne gospodarstwo domowe ze wspólnikiem, nie osiągać przychodów z działalności prowadzonej w tej spółce i nie być jej wspólnikiem.

Odliczeniu podlega 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne małżonka, opłacone i nie zwrócone w roku podatkowym.

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiono zagadnienie składki zdrowotnej w pit-37 oraz możliwości jej odliczenia w rocznym rozliczeniu podatkowym. Przedstawiono katalog osób, którym przysługuje prawo do odliczenia, a także sytuacje, gdy to prawo nie przysługuje. Wyjaśniono, jak obliczyć maksymalną kwotę odliczenia składki zdrowotnej, która w 2023 roku wynosi 674 zł.

Wskazano także gdzie w pit-37 należy wpisać odliczoną składkę zdrowotną oraz jakie dokumenty trzeba posiadać, aby to odliczenie zostało uznane. Ponadto omówiono odrębne zasady dotyczące składek osób prowadzących działalność gospodarczą, a także tych rozliczających się ryczałtem.

Podsumowując, ulga na składkę zdrowotną przysługuje szeregowi podatników, warto więc sprawdzić czy można z niej skorzystać. Odliczenie pozwala obniżyć podatek PIT, a jego zasady nie są skomplikowane.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym artykule pozwolą Czytelnikom ustalić czy przysługuje im odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz bezproblemowo dokonać tego odliczenia w zeznaniu rocznym PIT-37.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak odliczyć internet od podatku? Ulga za internet 2020
 2. Czy w Pradze można płacić euro? Praktyczne informacje dla turystów
 3. Ile jest warta moneta 5 zł z PRL? Sprawdź wartość kolekcjonerską.
 4. Jak doliczyć dochody małoletnich dzieci i rozliczyć pit
 5. Podatek liniowy a ulga na dziecko - porównanie i wyjaśnienie
Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska

Jestem doświadczoną podróżniczką, która od wielu lat przemierza świat. Dzielę się na blogu praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem - jak tanio kupić bilety lotnicze, gdzie szukać noclegów czy jak zorganizować wyprawę na własną rękę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, które odwiedziłam i polecam Wam je z czystym sercem. Zapraszam w inspirującą podróż!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły