Podatki

Kalkulator oddania krwi - Kiedy oddać krew?

Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska07.01.20246 min.
Kalkulator oddania krwi - Kiedy oddać krew?

Kiedy mogę oddać krew kalkulator to narzędzie online, które pomoże Ci dowiedzieć się, kiedy dokładnie możesz oddać krew po ostatnim oddaniu.

Kluczowe wnioski:
  • Kobiety mogą oddawać krew co 12 tygodni, a mężczyźni co 8 tygodni.
  • Minimalny odstęp między oddaniami dla kobiet to 12 tygodni, a dla mężczyzn 8 tygodni.
  • Maksymalna jednorazowa ilość oddawanej krwi pełnej to 450 ml dla kobiet i mężczyzn.
  • Wiek od którego można zacząć oddawać krew to 18 lat.
  • Krew nie mogą oddawać m.in. osoby chore na niektóre choroby przewlekłe.

Kiedy kobiety mogą oddać krew

Kobiety mogą oddawać krew średnio co 12 tygodni. Jest to związane z ilością krwi, jaką organizm jest w stanie bezpiecznie odbudować w tym czasie.

Przy oddawaniu 450 ml krwi pełnej, krwiodawczynie muszą zachować przerwę trwającą minimum 12 tygodni pomiędzy oddaniami. Krótszy odstęp czasu między donacjami może negatywnie wpłynąć na poziom hemoglobiny.

Dla bezpieczeństwa zdrowia zaleca się, aby kobiety oddawały krew nie częściej niż 5 razy w ciągu roku. Odstęp 12 tygodni po każdym oddaniu pozwala organizmowi zregenerować utracone podczas donacji krwi składniki.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą oddawać krwi. Jest to związane ze zmianami zachodzącymi w ich organizmach podczas tych szczególnych okresów.

Krwiodawstwo jest możliwe ponownie po zakończeniu karmienia piersią, nie wcześniej jednak niż 6 miesięcy od porodu. Należy wówczas także upewnić się, że poziom hemoglobiny mieści się w normie dla krwiodawców.

Kiedy mężczyźni mogą oddać krew

Mężczyźni mogą oddawać krew częściej niż kobiety, bo już po 8 tygodniach od poprzedniej donacji. Jest to związane z szybszą regeneracją krwi u mężczyzn.

Podobnie jednak jak u kobiet, także u mężczyzn obowiązuje limit 450 ml oddawanej jednorazowo krwi pełnej. Mniejsza objętość, np. 300 ml osocza, pozwala skrócić odstęp do kolejnej donacji do 2 tygodni.

Dla bezpieczeństwa, mężczyźni powinni ograniczyć liczbę donacji do 6 w ciągu roku. Zachowanie 8-tygodniowej przerwy po każdym oddaniu pozwala organizmowi zregenerować krew.

Krew a sport i aktywność fizyczna

Regularne uprawianie sportu nie stanowi przeciwwskazania do oddawania krwi przez mężczyzn. Należy jednak powstrzymać się od intensywnych ćwiczeń przez 12-24 godzin po donacji.

Dzień po oddaniu krwi można wykonywać lekkie ćwiczenia, unikając dużego wysiłku. Pozwoli to organizmowi na regenerację płynów i odbudowę poziomu hemoglobiny.

Płeć Minimalny odstęp Maksymalna liczba donacji w roku
Kobiety 12 tygodni 5
Mężczyźni 8 tygodni 6

Minimalny odstęp między oddaniami

Aby zachować bezpieczeństwo dawcy i biorcy krwi, konieczne jest zachowanie minimalnych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi donacjami.

Zbyt krótka przerwa nie pozwala organizmowi dawcy na regenerację krwi i odbudowę składników krwiotwórczych. Może zagrozić także zdrowiu biorcy poprzez obniżenie jakości przekazywanej krwi.

Dla bezpieczeństwa wszystkich, IHiT zaleca przestrzeganie następujących minimalnych okresów pomiędzy Kalkulatorem donacji krwi a kolejną wizytą w centrum krwiodawstwa:

  • 12 tygodni dla kobiet
  • 8 tygodni dla mężczyzn

Wyjątki od reguły

Istnieją pewne wyjątki, kiedy dopuszczalny jest krótszy niż zwykle odstęp między oddaniami krwi. Dotyczy to m.in. donacji osocza i płytek krwi.

W przypadku oddawania tylko osocza lub płytek krwi, minimalny okres pomiędzy donacjami może ulec skróceniu nawet do 1 tygodnia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Maksymalna ilość oddawanej krwi

Kalkulator oddania krwi - Kiedy oddać krew?

Maksymalna ilość krwi, jaką można oddać podczas jednej donacji, wynosi 450 ml. Taką samą wartość obowiązującą zarówno kobiety, jak i mężczyzn podaje Kalkulator oddania krwi.

Jest to uwarunkowane możliwościami organizmu do regeneracji krwi. Przekroczenie tego limitu mogłoby zagrozić zdrowiu krwiodawcy.

W przypadku pobrania wyłącznie osocza lub płytek krwi, kiedy do organizmu dawcy wraca warstwa krwinek, możliwe jest pobranie nieco większej ilości.

450 ml to maksymalna ilość oddawanej krwi. Mniejsza objętość osocza lub płytek pozwala skrócić czas do kolejnej donacji.

Objętość a rodzaj składnika krwi

Podczas zabiegu pobiera się zazwyczaj 450 ml krwi pełnej. W przypadku oddawania wyłącznie osocza lub płytek krwi, możliwe jest pobranie nieco większej objętości.

Przy oddawaniu samego osocza, maksymalna ilość pobrania waha się od 550 do nawet 800 ml. Z kolei limit oddawania płytek krwi u krwiodawców wielokrotnych sięga 600 ml.

Wiek od którego można oddawać krew

Krew mogą oddawać wyłącznie osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 lat. Jest to związane przede wszystkim z wymaganą dojrzałością podejmowania świadomych decyzji o charakterze medycznym.

Wiek dolnej granicy dawców określa Kalkulator oddania krwi na 18 lat dla obu płci. Górne ograniczenie wiekowe dla krwiodawców wyznaczono natomiast na 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

W uzasadnionych przypadkach centrum krwiodawstwa może dopuścić do oddania krwi osobę powyżej 65. roku życia, która wcześniej regularnie oddawała krew.

Wymagane badania krwi

Każdy chętny do zostania krwiodawcą przed pierwszym oddaniem krwi musi wykonać podstawowe badania krwi. Obejmują one m.in:

  • morfologię krwi z płytkami i rozmazem
  • badanie grupy krwi i czynnika Rh

Potwierdzenie dobrego stanu zdrowia pozwala zakwalifikować chętnego do oddawania krwi. Badania są niezbędne także przy każdej kolejnej donacji.

Kto nie może oddać krwi i dlaczego

Są pewne grupy osób, które ze względów medycznych nie mogą zostać dawcami krwi. Obejmuje to m.in. chorujących na niektóre choroby przewlekłe.

Do czasowego lub stałego wykluczenia z grona dawców prowadzi wiele schorzeń. Wśród najczęstszych przyczyn eliminacji wymienia się:

  • zdiagnozowane choroby nowotworowe
  • zakażenie HIV, HBV i HCV
  • przebyte wirusowe zapalenia wątroby
  • nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca

Listę przeciwwskazań określa szczegółowo Kalkulator krwiodawstwa. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu podejmuje jednak lekarz centrum krwiodawstwa.

Podsumowanie

W artykule omówiono najważniejsze zasady i wytyczne dotyczące Kalkulatora oddawania krwi. Przedstawiono kluczowe informacje, kto, jak często i ile krwi może oddać, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dawcy, jak i biorcy.

Opisano m.in. zalecane odstępy pomiędzy kolejnymi donacjami wynoszące minimum 8 tygodni dla mężczyzn i 12 dla kobiet. Podkreślono także maksymalny limit 450 ml oddawanej jednorazowo krwi pełnej dla obu płci.

Omówiono również dolną i górną granicę wieku, w którym możliwe jest oddanie krwi. Przypomniano także o konieczności wykonania badań krwi kwalifikujących chętnych na dawców.

Na koniec wskazano najczęstsze choroby i schorzenia, które stanowią przeciwwskazanie do oddawania krwi. Całość opatrzono odwołaniami do wiarygodnego Kalkulatora donacji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak odliczyć internet od podatku? Ulga za internet 2020
  2. Podatek od najmu deklaracja - Rozliczenie umowy najmu mieszkania
  3. Deklaracja PIT 36 – formularz, druk, jak wysłać online
  4. Urząd Skarbowy Praga Północ - Jagiellońska Warszawa
  5. Federacja służb mundurowych - stowarzyszenie służb mundurowych
Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska

Jestem doświadczoną podróżniczką, która od wielu lat przemierza świat. Dzielę się na blogu praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem - jak tanio kupić bilety lotnicze, gdzie szukać noclegów czy jak zorganizować wyprawę na własną rękę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, które odwiedziłam i polecam Wam je z czystym sercem. Zapraszam w inspirującą podróż!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

ZUS Żywiec - Godziny otwarcia i Kontakt
PodatkiZUS Żywiec - Godziny otwarcia i Kontakt

ZUS Żywiec - wszystkie niezbędne informacje o godzinach otwarcia, numerze telefonu 33 861 38 91, lokalizacji oraz możliwości załatwienia spraw w placówce przy ul. Dworcowej 38. Dowiedz się jak dojechać, gdzie zaparkować oraz jak umówić e-wizytę.