Już 16 milionów Polaków rozliczyło się z podatku, dołącz do nich!

Program PITy 2020

Sprzedaż używanego tableta na Allegro przez małoletniego a zeznanie Pit


W serwisie Allegro.pl – niejednokrotnie sprzedaż prowadzą również osoby niepełnoletnie. Czy jeżeli taka osoba sprzeda posiadaną przez siebie, używaną rzecz, to powinna rozliczyć tę sprzedaż w jakikolwiek sposób z fiskusem, składając swoje zeznanie Pit?

 

Sprzedaż na Allegro.pl jest bardzo prosta do przeprowadzenia. Wystarczy zarejestrować się w serwisie, przy użyciu uproszczonej procedury, dokonując przelewu testowego na rachunek Allegro. Dzięki temu można kupować i sprzedawać na Allegro. Pamiętajmy jednak przy tym, że takie transakcje często znajdują się pod szczególnym nadzorem organów kontroli skarbowej. Osoby, które sprzedają na Allegro i nie płacą (z tytułu wzbogacenia się i osiągania dochodów) należnych fiskusowi podatków, narażają się na poważne kłopoty i nałożenie kary grzywny.

W wielu przypadkach – handlem na Allegro rzeczami używanymi zajmują się nieletni. Nie jest to najczęściej sprzedaż zorganizowana i ciągła, a więc nie nosi ona znamion działalności gospodarczej. Jeżeli więc małoletni sprzedaje w serwisie aukcyjnym Allegro.pl np.: posiadany, używany tablet, to czy zobowiązany jest do złożenia jakiejkolwiek deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym? Czy jego deklaracja podatkowa musi zostać złożona na jego dane osobowe, czy też na dane rodziców?

Na pewno należy powiedzieć, że zeznanie Pit – jest w wielu takich sytuacjach wymagane, o czym małoletni nie wiedzą, albo też ignorują tę wiedzę.

Konieczność opłacenia podatku

W ramach portalu Allegro – istnieje sekcja Allegro Junior, w której to dziennie kilkuset małoletnich użytkowników, w wieku od 13 do 18 lat, może sprzedawać i kupować różne przedmioty. Przy sprzedaży rzeczy małoletni powinien pamiętać o konieczności zapłacenia od uzyskanego w ten sposób dochodu – podatku dochodowego od osób fizycznych, który wyliczany jest na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, po uwzględnieniu kosztów poniesienia przychodów po stronie nieletniego podatnika.

Brak podatku przy jednorazowych transakcjach

Jeżeli małoletni za pośrednictwem serwisu aukcyjnego Allegro.pl dokonuje sprzedaży swojego posiadanego, używanego tableta, to taka sprzedaż, jako że ma charakter jednorazowej transakcji, nie jest objęta opodatkowaniem w postaci podatku dochodowym od osób fizycznych. Otóż kwestia, czy mamy do czynienia z rzeczą używaną, czy nową – została rozstrzygnięta przez ustawodawcę. Przepisy mówią bowiem, że za rzecz używaną – uznaje się rzecz po sześciu miesiącach od jej nabycia.

Jeśli jednak dziecko osiąga zysk ze sprzedaży posiadanych przedmiotów, wówczas zysk ten będzie podlegał odrębnemu od rodziców opodatkowaniu i konieczne będzie złożenie oddzielnych deklaracji Pity. Zysk ten musi jednak wynieść więcej, niż kwota wolna od podatku, która to w roku 2014 – odpowiadała kwocie: 3091 zł.