Finanse

Rozliczenie z małżonkiem: kiedy warto podzielić się pitami

Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska23.12.20236 min.
Rozliczenie z małżonkiem: kiedy warto podzielić się pitami

Kiedy małżonkowie nie mogą rozliczać się razem, często zastanawiają się, czy warto dzielić się zeznaniami podatkowymi. Wspólne rozliczenie może przynieść korzyści finansowe, ale tylko gdy spełnione są odpowiednie warunki. W artykule wyjaśniamy, kiedy opłaca się rozliczać wspólnie z małżonkiem, a kiedy lepiej złożyć osobne zeznania.

Kluczowe wnioski:
 • Wspólne rozliczenie opłaca się, gdy jeden małżonek zarabia więcej od drugiego lub gdy jedno z nich nie pracuje.
 • Nie można rozliczać się razem, jeśli małżonkowie pozostają w separacji lub rozwodzą się.
 • Wady rozdzielnego opodatkowania to m.in. wyższy podatek i brak możliwości wspólnego rozliczenia ulg.
 • Aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia, trzeba złożyć zgodne oświadczenia w urzędzie skarbowym.
 • Rozważając wspólne rozliczenie, warto porównać warianty i wybrać najkorzystniejszy.

Kiedy małżonkowie muszą rozliczać się osobno

Rozliczenie pit z małżonkiem wspólnie nie zawsze jest możliwe. Są sytuacje, kiedy pit wspólnie z małżonkiem trzeba złożyć oddzielnie. Kiedy zatem małżonkowie nie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia wspólnie z małżonkiem i muszą rozliczyć się indywidualnie?

Przede wszystkim, jeśli małżonkowie pozostają w separacji. Wówczas, nawet jeśli nadal są małżeństwem z punktu widzenia prawa, to dla urzędu skarbowego są traktowani jako rozliczający się osobno. Podobnie w przypadku rozwodu - na potrzeby podatkowe liczy się tu nie zakończenie postępowania rozwodowego, a faktyczne zamieszkiwanie pod innym adresem już od momentu złożenia pozwu rozwodowego.

Kiedy nie opłaca się wspólne rozliczenie

Nawet jeśli formalnie małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia pit z małżonkiem, to czasem zwyczajnie im się to nie opłaca. Kiedy zatem rozliczenie z małżonkiem wspólnie nie jest korzystne?

Przede wszystkim, gdy oboje mają podobny poziom dochodów. Wtedy pit razem czy osobno nie robi większej różnicy dla wysokości podatku. Również posiadanie przez obojga małżonków ulg i odliczeń podatkowych sprawia, że rozliczać się razem czy osobno nie przynosi większych korzyści.

Dlaczego warto dzielić się zeznaniami podatkowymi

Mimo, że wspólne rozliczenie pit wspólnie z małżonkiem nie zawsze się opłaca, to jednak zazwyczaj jest korzystniejsze niż osobne rozliczenie. Pit z małżonkiem daje bowiem pewne profity, których nie osiągniemy, rozliczając się solo.

Po pierwsze, możliwe jest wspólne wykorzystanie ulg i odliczeń. Jeśli więc jedno z małżonków np. poniosło wydatki na cele rehabilitacyjne, a drugie nie miało żadnych ulg, to rozliczenie pit razem pozwoli obniżyć łączny podatek.

Zalety wspólnych rozliczeń małżeńskich

Co jeszcze przemawia za tym, że pit rozliczenie z małżonkiem jest dobrym pomysłem? Przede wszystkim, możliwe jest wspólne opodatkowanie dochodów. Jeśli więc jedno z małżonków zarabia znacznie więcej od drugiego lub w ogóle nie pracuje, to rozliczenie wspólne małżonków pozwala płacić niższy podatek od łącznych dochodów.

Wspólne rozliczenie umożliwia też rozliczenie się małżonkowi prowadzącemu działalność gospodarczą. To z kolei otwiera furtkę do korzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania przedsiębiorców.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem to nie tylko formalność, ale przede wszystkim okazja do realnych oszczędności podatkowych.

Wady indywidualnego rozliczania PIT z małżonkiem

Skoro wspólne rozliczenie pit z małżonkiem ma same zalety, to kiedy w ogóle rozważać pit z małżonkiem osobno? Cóż, indywidualne rozliczenie również niesie ze sobą pewne konsekwencje, których warto być świadomym.

 • Wyższy podatek - przy rozdzielnym opodatkowaniu dochodów nie ma możliwości wspólnego rozliczania ulg i odliczeń.
 • Większe ryzyko błędów - przy dwóch zeznaniach łatwiej o pomyłki, zwłaszcza przy podziale wspólnych kosztów uzyskania przychodu.
Wady osobnego rozliczenia z małżonkiem Zalety wspólnego PIT z małżonkiem
- wyższy podatek - niższy podatek
- ryzyko błędów - wspólne odliczenia

Jak prawidłowo rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Rozliczenie z małżonkiem: kiedy warto podzielić się pitami

Aby skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia pit wspólnie z małżonkiem, trzeba wypełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim, oboje małżonkowie muszą wyrazić zgodę na pit 36 wspólnie z małżonkiem. Robi się to, składając urzędowi skarbowemu zgodne oświadczenia o wyborze wspólnego opodatkowania. Termin na złożenie tych oświadczeń mija 30 kwietnia.

Ponadto, aby rozliczyć się z małżonkiem, trzeba wybrać, kto będzie wypełniał zeznanie podatkowe - jeden z małżonków zostaje tzw. podatnikiem. Na formularzu PIT zaznacza ono wówczas odpowiednie pole informujące, że jest to zeznanie wspólne z małżonkiem. Dodatkowo dołącza się oświadczenie współmałżonka o wyrażeniu zgody na wspólne rozliczenie.

Podsumowanie

Wspólne rozliczenie pit z małżonkiem to często dobre rozwiązanie, jednak nie zawsze się opłaca. Trzeba rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, by podjąć najlepszą decyzję.

Zaletą pit wspólnie z małżonkiem jest możliwość wspólnego rozliczania ulg i niższego opodatkowania łącznych dochodów. Wadą natomiast - konieczność ujawnienia dochodów współmałżonka.

Aby się zdecydować, czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem, trzeba porównać wysokość podatku w obu wariantach. Należy też sprawdzić, czy opłaca się rozliczać z małżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą.

Ostatecznie, to kwestia indywidualna i zależy od preferencji oraz sytuacji finansowej małżonków. Niezależnie od decyzji, warto zadbać o rzetelne rozliczenie podatkowe, aby uniknąć komplikacji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.20 Liczba głosów: 5

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak odliczyć internet od podatku? Ulga za internet 2020
 2. Jak doliczyć dochody małoletnich dzieci i rozliczyć pit
 3. Podatek liniowy a ulga na dziecko - porównanie i wyjaśnienie
 4. Urząd Skarbowy Praga Północ - Jagiellońska Warszawa
 5. PIT 28A do druku 2019 PDF - druki do pobrania
Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska

Jestem doświadczoną podróżniczką, która od wielu lat przemierza świat. Dzielę się na blogu praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem - jak tanio kupić bilety lotnicze, gdzie szukać noclegów czy jak zorganizować wyprawę na własną rękę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, które odwiedziłam i polecam Wam je z czystym sercem. Zapraszam w inspirującą podróż!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły