Podatki

Rozliczenie PIT osoby niepełnosprawnej - ulgi podatkowe, odliczenia, rehabilitacja

Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska23.12.20236 min.
Rozliczenie PIT osoby niepełnosprawnej - ulgi podatkowe, odliczenia, rehabilitacja

Rozliczenie PIT osoby niepełnosprawnej wiąże się z szeregiem preferencji podatkowych, które mają na celu zrekompensowanie tej grupie podatników dodatkowych kosztów związanych z niepełnosprawnością. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze ulgi, odliczenia i możliwości rozliczenia wydatków na rehabilitację w ramach rocznego PIT osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

Kluczowe wnioski:
 • Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać m.in. z ulg rehabilitacyjnej, transportowej czy na internet.
 • Przysługują im wyższe koszty uzyskania przychodów oraz odliczenia darowizn.
 • Mogą odliczyć wydatki na rehabilitację leczniczą do wysokości 2,5 tys. zł rocznie.
 • Warto zwrócić uwagę także na możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem.
 • PIT osoby niepełnosprawnej należy skrupulatnie udokumentować odpowiednimi zaświadczeniami.

Ulgi podatkowe osoby niepełnosprawnej

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych przy rozliczaniu rocznego PIT. Ulgi te mają na celu zrekompensowanie dodatkowych kosztów związanych z niepełnosprawnością. Najpopularniejsze z nich to ulga rehabilitacyjna, ulga na internet czy ulga transportowa.

Aby skorzystać z tych preferencji, należy posiadać odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym lub znacznym). Ulgi przysługują zarówno osobom pracującym, jak i niepracującym.

Rodzaje ulg podatkowych dla osób niepełnosprawnych

Najpopularniejsze ulgi podatkowe przysługujące osobom niepełnosprawnym to:

 • ulga rehabilitacyjna (do 2 280 zł rocznie)
 • ulga na internet (do 760 zł rocznie)
 • ulga transportowa (do 2 280 zł rocznie)
 • ulga za psa asystującego (do 2 280 zł rocznie)

Więcej na temat poszczególnych ulg i zasad ich stosowania piszemy w dalszej części artykułu.

Odliczenia w PIT osoby z niepełnosprawnością

Oprócz specjalnych ulg podatkowych, osoby niepełnosprawne mają prawo do szeregu odliczeń w ramach corocznego rozliczenia PIT. Odliczenia te obniżają podstawę opodatkowania, dzięki czemu osoby niepełnosprawne płacą niższy podatek.

Podstawowym odliczeniem jest możliwość rozliczania wyższych kosztów uzyskania przychodów - w 2023 r. jest to kwota do 5 110 zł rocznie (wobec 3 000 zł standardowo). Ponadto osoby te mogą odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne czy darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Najważniejsze odliczenia w PIT osoby niepełnosprawnej to wyższe koszty uzyskania przychodów, wydatki rehabilitacyjne (do 2 500 zł rocznie) oraz darowizny.

Sposób dokonywania odliczeń w PIT

Aby skorzystać z odliczeń jako osoba niepełnosprawna, należy:

 1. Zebrać odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesione wydatki (np. faktury).
 2. Wpisać kwoty przysługujących odliczeń w odpowiednie rubryki PIT/O (część B lub P).
 3. Dołączyć wymagane załączniki do zeznania podatkowego.

Szczegółowa informacja na temat poszczególnych odliczeń i zasad ich dokumentowania znajduje się w dalszej części artykułu.

Wydatki na rehabilitację w rozliczeniu PIT

Istotną kwestią przy rozliczaniu PIT osoby niepełnosprawnej są wydatki na rehabilitację. Mogą one zostać częściowo odliczone od dochodu, dzięki czemu podatnik płaci niższy podatek.

Za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się m.in. pobyt w ośrodku rehabilitacji, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, wizyty u rehabilitanta czy zakup leków. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 2 500 zł rocznie.

Aby skorzystać z tej możliwości, należy zachować wszystkie faktury i rachunki dokumentujące poniesione koszty. Zwrot części wydatków nastąpi po złożeniu zeznania PIT z odpowiednim załącznikiem dokumentującym wydatki.

Rodzaj wydatku rehabilitacyjnego Maksymalna kwota odliczenia w 2023 r.
Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym 2 500 zł
Zakup sprzętu rehabilitacyjnego 2 500 zł
Zakup leków 800 zł

Jak widać zatem, wydatki na rehabilitację mogą zostać częściowo zrefundowane w ramach systemu podatkowego po spełnieniu odpowiednich warunków formalnych.

Rozliczenie PIT z tytułu niepełnosprawności

Rozliczenie PIT osoby niepełnosprawnej - ulgi podatkowe, odliczenia, rehabilitacja

Rozliczenie PIT osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności różni się od standardowego rozliczenia. Przede wszystkim przysługują im specjalne odliczenia i zwolnienia, które należy uwzględnić przy obliczaniu zobowiązania podatkowego.

Dodatkowo osoby te mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem lub dzieckiem. W niektórych przypadkach jest to korzystniejsze niż indywidualne rozliczenie.

Należy jednak pamiętać o konieczności udokumentowania przysługujących odliczeń. W tym celu załącza się dodatkowe załączniki do rozliczenia PIT, takie jak np. Załącznik PIT/O.

Zasady wspólnego rozliczenia PIT z osobą niepełnosprawną

Osoba niepełnosprawna może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, rodzicem lub pełnoletnim dzieckiem. Warunkiem jest wspólne zamieszkiwanie.

W przypadku małżonków jest to zawsze opłacalne, ponieważ mogą oni skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku. Również dla rodzica lub dziecka takie rozliczenie może być korzystne.

Aby się wspólnie rozliczyć, należy złożyć zeznanie PIT-37 wraz z załącznikiem PIT-O, udokumentowującym niepełnosprawność jednej z osób.

Ulgowy PIT dla osoby niepełnosprawnej

Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na wiele preferencji podatkowych, które pozwalają im rozliczyć ulgowy PIT. Należą do nich m.in. wyższe koszty uzyskania przychodów, odliczenia czy możliwość wspólnego rozliczenia się z członkiem rodziny.

Pozwala to na legalne i etyczne obniżenie podatku PIT. Warunkiem jest jednak właściwe, zgodne z przepisami udokumentowanie przysługujących odliczeń i zwolnień na podstawie posiadanych zaświadczeń.

Warto zatem, korzystając z ulg, maksymalnie odciążyć domowy budżet. Pozwoli to przeznaczyć zaoszczędzone środki finansowe na potrzebne wydatki związane z niepełnosprawnością.

Podsumowanie

Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych przy rozliczaniu rocznego PIT. Należą do nich m.in. popularna ulga rehabilitacyjna (do 2 280 zł), ulga na internet czy ulga transportowa. Ponadto przysługują im różnego rodzaju odliczenia, jak wyższe koszty uzyskania przychodów czy możliwość odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne.

Warto również pamiętać o możliwości wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem lub dzieckiem, co w niektórych przypadkach może być bardziej opłacalne niż indywidualne rozliczenie. Co istotne, wszystkie ulgi i odliczenia należy udokumentować stosownymi zaświadczeniami lekarskimi i rachunkami.

Podsumowując, odpowiednio się rozliczając i korzystając z przysługujących preferencji podatkowych, osoby niepełnosprawne mogą istotnie zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe z tytułu PIT. Pozwoli to zaoszczędzić środki na ważne potrzeby związane z niepełnosprawnością.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym artykule będą pomocne przy tegorocznym rozliczeniu PIT i pozwolą maksymalnie wykorzystać możliwości ulgowego opodatkowania, jakie dają odpowiednie przepisy podatkowe.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.67 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Oddawanie krwi rozliczenie pit | Ulga podatkowa za oddanie krwi
 2. Czy w Pradze można płacić euro? Praktyczne informacje dla turystów
 3. Ile jest warta moneta 5 zł z PRL? Sprawdź wartość kolekcjonerską.
 4. Jak doliczyć dochody małoletnich dzieci i rozliczyć pit
 5. Podatek liniowy a ulga na dziecko - porównanie i wyjaśnienie
Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska

Jestem doświadczoną podróżniczką, która od wielu lat przemierza świat. Dzielę się na blogu praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem - jak tanio kupić bilety lotnicze, gdzie szukać noclegów czy jak zorganizować wyprawę na własną rękę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, które odwiedziłam i polecam Wam je z czystym sercem. Zapraszam w inspirującą podróż!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły