Prowadzę swoją działalność i jednocześnie pracuję na etacie - czy mogę rozliczyć PIT mojej firmy za pomocą podatku liniowego?


Czerpanie dochodów z paru źródeł?

Polskie prawo podatkowe oraz kodeks pracy nie zabraniają jednemu podatnikowi czerpać przychodów z różnych źródeł. Każdy z nas może swobodnie utrzymywać się z pracy na etacie, a jednocześnie podpisywać umowy z innymi pracodawcami na zasadzie umów o pracę, umów o dzieło czy też umowy zlecenia.

 

W okresie zatrudnienia u płatnika, możemy być także przedsiębiorcami. Prawdę mówiąc, nie jest to niepopularna sytuacja, bo w ostatnich latach spora liczba Polakół zatrudniona na etacie próbuje jednocześnie swoich sił w roli świeżo upieczonego przedsiębiorcy.

Etat plus własna firma, czyli „liniowiec na etacie”

Tutaj wiele spraw należy do kwestii umownych pomiędzy stronami umów o pracę. Niektórzy płatnicy nie życzą sobie, by ich pracownicy byli dodatkowo przedsiębiorcami, gdyż taki stan rzeczy mógłby prowadzić do pewnych kolizji interesów, a dla innych płatników taki fakt jest wręcz przeciwnie – atutem. Jak wspomniano powyżej, najistotniejsze, że prawo nakładane przez ustawodawcę nie zabrania polskim podatnikom wchodzenia w różne formy przedsiębiorczości.

Podatnicy, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą, są zobowiązani do wyboru sposobu opodatkowania. Wyjściową opcją jest rozliczenie na zasadach ogólnych opartych o skalę podatkową. Na zasadach ogólnych rozliczają się także liniowcy, których dotyczy 19 % podatek naliczany od przychodów. Podatek liniowy jest jednakże konkurencyjną alternatywą dla skali podatkowej dopiero wtedy, gdy dochód podatnika oscyluje w okolicach 100 tys. zł. Jeśli dochód jest niższy, lepiej – w praktyce – zastosować skalę na progu 18 %.

Będąc przedsiębiorcą i jednocześnie pracując na etacie u płatnika, warto zastanowić się nad sposobem rozliczania z fiskusem tak, aby jak najwięcej dochodu zostało w kieszeni podatnika. Przy wysokich dochodach warto rozważyć podatek liniowy. Ma on jednak swoje minusy. PIT firmy rozliczany liniowo pozbawia podatnika skorzystania z ulg podatkowych, takich jak na przykład ulga prorodzinna czy też ulga za Internet itd. Przedsiębiorca rozliczający się liniowo, nie ma też możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia wraz ze współmałżonkiem. Jednak warto zauważyć, iż przy tak wysokich dochodach podatnik rozliczający się liniowo uniknie za to opodatkowania na progu 32 %. Różnica pomiędzy 32 % podatkiem a 19 % podatkiem może być tak duża, iż zachowanie opodatkowania według skali tylko i wyłącznie dla ulg podatkowych – wypadnie bardzo niekorzystnie dla podatnika.

Rozliczając wszelkie Pity, warto skorzystać z najlepszych rozwiązań, a ustawodawca skarbowy wyciąga tu do podatników rękę. Jeśli okaże się na przykład, iż z punktu widzenia podatnika korzystniejszy będzie podatek zryczałtowany, to taki podatnik może przejść na ryczałt, o ile do 20 stycznia zgłosi chęć zmiany sposobu opodatkowania. Należy pamiętać, iż na zasady ogólne można przejść w każdej chwili, jednak taki fakt trzeba zgłosić urzędnikom skarbowym do dwudziestego dnia miesiąca, a zmiany wejdą w życie w miesiącu kolejnym.

Będąc na etacie, pobierając od płatnika PIT-11, nie ma przeszkód, by rozliczać się na zasadach ogólnych. Jednocześnie istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej rozliczanej ryczałtem lub na zasadach ogólnych – według skali bądź opłacając podatek liniowy. W takim przypadku PIT firmy rozliczamy równolegle z drugą deklaracją, a więc składamy fiskusowi dwa Pity (PIT37 z pracy na etacie, plus PIT36L z pracy we własnej firmie, kiedy jesteśmy liniowcami).

Jeżeli w obu przypadkach podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych, to PIT firmy jak i drugi formularz, może on dostarczyć do Urzędu Skarbowego tego samego dnia, choć nie jest to wymóg konieczny. Najważniejsze, żeby nie przekroczyć terminu krańcowego. Dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych ostatecznym terminem jest ostatni roboczy dzień kwietnia. Osoby rozliczające pity na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, składają zeznania podatkowe najpóźniej do ostatniego dnia stycznia za ubiegły rok podatkowy.

Wygoda Internetu w kontekście rocznych PIT

Warto dostarczać fiskusowi zeznania elektroniczne, ta forma jest zdecydowanie wygodniejsza, nic więc dziwnego, iż stale zyskuje nowe gro sympatyków. Swoje deklaracje warto wypełniać, korzystając z tak zwanych formularzy aktywnych, a więc całość zeznania wypełniając w programie komputerowym. Taka forma konstruowania zestawienia rocznego PIT – jest bardzo wygodna. Program samoistnie zaokrągla w górę lub w dół końcówki kwot zgodnie z wytycznymi ustawodawcy, a także podlicza wszelkie wymagane pola.

Urzędnicy skarbowi jak i doradcy podatkowi wskazują, iż poziom wiedzy społeczeństwa na temat podatków, korzystnych sposobów rozliczania, a przede wszystkim możliwych ulg jest z roku na rok coraz wyższy. Między innymi jest to pokłosie faktu, iż coraz więcej osób korzysta z kompetentnych witryn internetowych z dziedziny finansów i podatków. Coraz więcej z nas świadomie korzysta z programów komputerowych, które zdecydowanie ułatwiają rozliczanie z fiskusem, niezależnie od metody opodatkowania, pod jaką podlegamy (np. skala albo podatek liniowy).