Podatki

Korekta pit 37 online - Jak zrobić korektę pit

Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska23.12.20236 min.
Korekta pit 37 online - Jak zrobić korektę pit

Pit 37 korekta online to dobry sposób na poprawienie ewentualnych błędów w złożonym wcześniej zeznaniu podatkowym PIT-37. W artykule wyjaśnimy krok po kroku, jak przeprowadzić korektę przez Internet, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać, aby skorygować PIT prawidłowo i bez konsekwencji. Dowiesz się również, jakie są terminy dokonania korekty PIT-37 oraz jak skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych przy okazji poprawiania zeznania.

Kluczowe wnioski:
 • Korekta PIT-37 pozwala poprawić błędy w zeznaniu podatkowym bez konsekwencji finansowych, jeśli została złożona w terminie.
 • Należy sprawdzić, czy nie minął jeszcze czas na złożenie korekty - dla PIT-37 jest to 5 lat od końca roku podatkowego.
 • Korektę PIT-37 można w łatwy sposób zrobić przez Internet, korzystając z tego samego formularza co przy rozliczaniu podstawowym.
 • W trakcie korekty trzeba pamiętać o uwzględnieniu wszystkich ulg i odliczeń, do których się jest uprawnionym.
 • Należy sprawdzić obliczenia, aby korekta PIT-37 była poprawna i kompletna, co uchroni nas przed ewentualnymi konsekwencjami błędów.

Jak zrobić korektę PIT 37

Pit 37 korekta online to proces, który pozwala poprawić błędy i pomyłki w złożonym już zeznaniu podatkowym PIT-37. Dzięki temu można skorygować swoje rozliczenie z urzędem skarbowym bez negatywnych konsekwencji finansowych wynikających z niewłaściwych danych.

Korekta PIT jest możliwa, jeśli od końca roku podatkowego, którego dotyczy zeznanie, nie minęło jeszcze 5 lat. W praktyce oznacza to, że rozliczenie podatkowe za 2022 rok będzie można skorygować najpóźniej do końca 2027 roku.

Krok 1: Sprawdzenie poprawności danych

Najlepiej jeszcze raz dokładnie przeanalizować swoje rozliczenie podatkowe i sprawdzić, czy nie ma w nim jakichś błędów lub brakujących informacji. Pomogą w tym m.in. formularze PIT uzyskane z urzędów oraz faktury i rachunki potwierdzające poniesione wydatki.

Ten krok pomoże określić, czy korekta jest w ogóle potrzebna i jakie dane należy w niej uzupełnić lub poprawić.

Krok 2: Przygotowanie korekty przez Internet

Najwygodniej przygotować korektę do zeznania pit 37 drogą elektroniczną, wykorzystując te same e-narzędzia, które służą do rozliczania podstawowego. Najczęściej będzie to specjalny webowy formularz udostępniony przez Ministerstwo Finansów lub system e-Deklaracje.

W formularzu korekty należy wprowadzić prawidłowe dane, zgodne ze stanem faktycznym i posiadanymi dokumentami. System podpowie również, które pozycje należy skorygować, porównując dane z poprzednio złożonym PIT-37.

Najczęstsze błędy przy korekcie PIT

Chcąc uniknąćproblemów, warto zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy przy korekcie pit przez internet. Oto kilka najważniejszych:

 • Niezachowanie terminu na złożenie korekty PIT-37 - jeśli minie 5 lat od końca roku podatkowego, korekta nie będzie już możliwa.
 • Pominięcie ważnych informacji, np. o dodatkowych dochodach lub ulgach podatkowych, do których się jest uprawnionym - wtedy korekta nadal będzie nieprawidłowa.
 • Błędy rachunkowe przy obliczaniu podatku - konieczne jest dokładne sprawdzenie wszystkich wyliczeń, aby korekta zgadzała się co do grosza.

Należy też pamiętać, żeby wprowadzać do e-formularza wyłącznie dane i kwoty, które faktycznie wymagają korekty. Nie trzeba uzupełniać od nowa całego zeznania podatkowego.

Korzystanie z ulg i odliczeń w korekcie

Korekta pit 37 przez internet to dobra okazja, aby uwzględnić ulgi i odliczenia, o których podatnik wcześniej zapomniał. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tych odliczeń, które nie przedawniają się - czyli można je rozliczać w kolejnych latach.

Ulgi i odliczenia bezterminowe:
 • ulga na dzieci
 • ulga prorodzinna
 • ulga rehabilitacyjna
 • darowizny

Skorygowanie rozliczenia i ujęcie wcześniej pominiętych preferencji podatkowych pozwala legalnie zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe wobec urzędu skarbowego.

Terminy i konsekwencje błędnej korekty

Korekta pit 37 online - Jak zrobić korektę pit

Kluczowa dla uniknięcia konsekwencji finansowych jest poprawność i terminowość złożenia korekty PIT. Zgodnie z przepisami korektę PIT-37 można złożyć najpóźniej w ciągu 5 lat od końca roku podatkowego, którego dotyczy.

Jeśli jednak podatnik zorientuje się, że wcześniej złożył błędną korektę, może ją skorygować tylko raz. Dlatego warto bardzo dokładnie zweryfikować poprawianą deklarację przed wysłaniem jej do urzędu.

Jeżeli organ podatkowy stwierdzi błędy w złożonej już korekcie, może wymierzyć dodatkowe zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę. W skrajnych przypadkach grozi nawet postępowanie karnoskarbowe.

Korekta PIT przez Internet

Najwygodniejszą metodą na złożenie korekty jest forma elektroniczna, czyli korekta pit 37 online. Podatnik otrzymuje wtedy potwierdzenie złożenia dokumentu, a sama procedura jest prosta i szybka - wystarczy wypełnić udostępniony e-formularz.

Do najpopularniejszych narzędzi online ułatwiających korektę PIT należą:

 • e-Deklaracje - rządowy system Ministerstwa Finansów,
 • ePIT - usługa dla podatników rozliczających się na drukach PIT-37 i PIT-38,
 • systemy komercyjne, udostępniane np. przez biura rachunkowe lub programy księgowe.

W zależności od sytuacji podatnika oraz rodzaju popełnionych błędów, wybiera się odpowiednie e-narzędzie. Pozwala ono szybko i bez wychodzenia z domu złożyć z poprawkami deklarację rozliczeniową.

Podsumowanie

Korekta zeznania podatkowego PIT-37 to często konieczność, gdy popełnimy błędy przy pierwszym rozliczaniu z urzędem skarbowym. Na szczęście istnieje wygodne rozwiązanie w postaci korekty pit 37 online, które pozwala allnim trybie poprawić wcześniej złożoną deklarację.

Przed przystąpieniem do korekty do zeznania pit 37 trzeba najpierw dokładnie sprawdzić, gdzie pojawiły się ewentualne pomyłki. Pomogą w tym wszelkie dokumenty finansowe z poprzedniego roku. Następnie korzystając ze specjalnego formularza elektronicznego, wprowadza się prawidłowe kwoty oraz uzupełnia brakujące informacje.

Robiąc korektę pit przez internet, nie można zapomnieć o terminach - korektę PIT-37 trzeba złożyć najpóźniej do końca 5 roku od zakończenia roku podatkowego. Warto też zweryfikować, czy w korekcie ujęte zostały wszelkie możliwe do rozliczenia ulgi i odliczenia podatkowe.

Jeśli korekta pit 37 online została przygotowana prawidłowo i w terminie, pozwoli uniknąć dodatkowych zobowiązań podatkowych i innych konsekwencji ze strony urzędów. Dlatego przed wysłaniem dokumentu do systemu e-deklaracje, trzeba go dokładnie sprawdzić pod kątem kompletności i poprawności danych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak odliczyć internet od podatku? Ulga za internet 2020
 2. Jak doliczyć dochody małoletnich dzieci i rozliczyć pit
 3. Deklaracja PIT 36 – formularz, druk, jak wysłać online
 4. Urząd Skarbowy Praga Północ - Jagiellońska Warszawa
 5. PIT 28A do druku 2019 PDF - druki do pobrania
Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska

Jestem doświadczoną podróżniczką, która od wielu lat przemierza świat. Dzielę się na blogu praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem - jak tanio kupić bilety lotnicze, gdzie szukać noclegów czy jak zorganizować wyprawę na własną rękę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, które odwiedziłam i polecam Wam je z czystym sercem. Zapraszam w inspirującą podróż!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

ZUS Żywiec - Godziny otwarcia i Kontakt
PodatkiZUS Żywiec - Godziny otwarcia i Kontakt

ZUS Żywiec - wszystkie niezbędne informacje o godzinach otwarcia, numerze telefonu 33 861 38 91, lokalizacji oraz możliwości załatwienia spraw w placówce przy ul. Dworcowej 38. Dowiedz się jak dojechać, gdzie zaparkować oraz jak umówić e-wizytę.