Pożyczki

Jak wypełnić pit 37: wzór wypełnionego zeznania

Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska23.12.20236 min.
Jak wypełnić pit 37: wzór wypełnionego zeznania

Jak wypełnić pit 37 to pytanie, które co roku zadaje sobie wielu podatników. Wypełnienie i złożenie corocznego zeznania podatkowego PIT-37 może wydawać się skomplikowane, jednak przy odrobinie wiedzy i cierpliwości poradzi sobie z nim każdy. W niniejszym artykule wyjaśnimy jak krok po kroku poprawnie wypełnić i złożyć swój PIT za pomocą bezpłatnego programu Ministerstwa Finansów.

Kluczowe wnioski:
  • Wypełnienie PIT-u 37 nie musi być skomplikowane, wystarczy poświęcić temu nieco czasu i uwagi
  • Można skorzystać z bezpłatnego programu Ministerstwa Finansów ułatwiającego wypełnianie i wysyłanie zeznania podatkowego
  • W artykule znajdziesz krok po kroku instrukcję jak wprowadzić swoje dane i wysłać PIT przez internet
  • Dowiesz się jak sprawdzić i poprawić ewentualne błędy, aby twoje zeznanie podatkowe było wypełnione prawidłowo
  • Znajdziesz tu również wzór wypełnionego PIT-37, który pomoże ci lepiej zrozumieć poszczególne pozycje formularza

Jak pobrać i wypełnić PIT 37

Wypełnienie i złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT-37 jest obowiązkiem każdego podatnika. Na szczęście, dzięki bezpłatnemu programowi Ministerstwa Finansów można to zrobić wygodnie przez internet, bez wychodzenia z domu.

Pierwszym krokiem jest pobranie programu. Należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i w zakładce „e-Deklaracje” wybrać opcję „Pobierz program”. Program jest darmowy i działa na komputerach z systemem Windows.

Gdy program zostanie zainstalowany, można przystąpić do wypełniania PIT-37. Na początku wpisujemy swoje dane osobowe, a następnie przechodzimy do wypełniania poszczególnych części formularza dotyczących m.in. dochodów, kosztów uzyskania przychodów czy obliczania podatku.

Wprowadzanie danych do programu

Program do rozliczania PIT-ów został zaprojektowany w sposób przyjazny dla użytkownika. Przechodząc kolejno od góry do dołu przez poszczególne rubryki, należy wpisywać wymagane informacje takie jak m.in. dane pracodawcy, kwoty wynagrodzeń, dochody z innych źródeł, dane małżonka, ulgi i odliczenia podatkowe.

Część danych może zostać automatycznie zaczytana do formularza PIT-37, jeśli składasz go za pomocą tego samego programu, który rok wcześniej wygenerował Twoje rozliczenie. Dane te trzeba zweryfikować i uzupełnić brakujące pozycje.

Jak uzupełnić poszczególne pozycje w PIT 37

W formularzu PIT-37 jest wiele różnych pozycji do wypełnienia. Aby ułatwić to zadanie, poniżej wyjaśnimy co należy wpisać w najważniejszych z nich.

Dochody podlegające opodatkowaniu

Są to przede wszystkim dochody ze stosunku pracy, emerytury i renty, działalności wykonywanej osobiście, praw autorskich, najmu i dzierżawy, czy też innych źródeł. Należy podać łączną kwotę przychodów z tych źródeł.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, wpisujesz tutaj dochód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% przychodów.

Odliczenia od dochodu

To m.in. kwota zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, składek zdrowotnych, wpłat na IKZE, darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, czy wydatków z tytułu użytkowania internetu.

Jak obliczyć podatek w PIT 37 krok po kroku

Program do wysyłania PIT-ów automatycznie oblicza podatek na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych.

Jednak warto wiedzieć, jak oblicza się podatek PIT-37. Oto krok po kroku instrukcja:

1. Oblicz dochód do opodatkowania, odejmując od przychodu koszty uzyskania przychodu oraz odliczenia od dochodu.

2. Uwzględnij kwotę wolną od podatku (obecnie jest to 30 000 zł) i pomnóż nadwyżkę ponad tę kwotę przez stawkę podatku (17% lub 32%).

3. Od uzyskanej kwoty podatku odejmij odliczenia od podatku, np. za internet, rehabilitację, termomodernizację.

4. Obliczoną w ten sposób kwotę podatku należnego wpisz do odpowiedniej pozycji PIT-37.

Jakie stawki podatkowe obowiązują w 2023 roku?

podatek wynosi podstawa obliczenia podatku
17% minus kwota zmniejszająca podatek 30 000 zł
32% ponad 120 000 zł

Jak złożyć PIT 37 przez internet za darmo

Jak wypełnić pit 37: wzór wypełnionego zeznania

PIT 37 można bez opłat złożyć elektronicznie za pośrednictwem strony www.podatki.gov.pl. W tym celu:

1. Zaloguj się na swoim koncie podatnika na podatki.gov.pl.

2. Wejdź w zakładkę „e-Deklaracje”, a następnie wybierz formularz PIT-37 i uruchom wersję online lub pobierz program.

3. Wypełnij i wyślij PIT online albo wygeneruj go z programu i wyślij bez podpisu elektronicznego.

Twój elektroniczny PIT zostanie zarejestrowany z taką samą datą, jakby wpłynął do urzędu pocztą. To bardzo wygodne rozwiązanie, które polecamy wszystkim podatnikom.

Gdzie znaleźć wzór wypełnionego PIT-u 37

Jak wypełnić pit 37 może nie być oczywiste dla wszystkich podatników. Dlatego udostępniono wzory wypełnionych PIT-ów z danymi przykładowych podatników.

Znajdziesz je na stronie podatki.gov.pl w dziale „Wzory wypełnionych formularzy”. Są one bardzo pomocne, ponieważ pokazują jak w praktyce wypełnia się poszczególne rubryki formularza.

Analizując przykładowe dane fikcyjnych podatników łatwiej zrozumieć zasady wypełniania PIT-u 37 i uniknąć błędów przy wprowadzaniu swoich konkretnych danych.

Jak sprawdzić i poprawić błędy w PIT 37

Zmiana przepisów podatkowych oraz skomplikowany formularz PIT-37 sprawiają, że łatwo jest popełnić błąd przy jego wypełnianiu. Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić wprowadzone dane przed wysłaniem zeznania do urzędu skarbowego. W tym celu warto wydrukować formularz i przeanalizować każdą pozycję.

Ponadto możliwe jest też zlecić sprawdzenie swojego PIT-37 biuru rachunkowemu. To niewielki koszt, aby mieć pewność, że nasze rozliczenie podatkowe jest poprawne.

Jeśli pomimo tych zabiegów ostrożnościowych okaże się, że popełniliśmy błąd, musimy złożyć korektę PIT-u. Na szczęście można to łatwo zrobić przez internet, korzystając z tego samego programu co przy wysyłaniu pierwotnego zeznania podatkowego.

Podsumowanie

Wypełnienie i złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT-37 jest obowiązkiem każdego podatnika. Niniejszy poradnik pokazuje jak wypełnić pit 37 krok po kroku, aby uniknąć błędów.

Dowiesz się z niego m.in. jak pobrać i zainstalować darmowy program Ministerstwa Finansów, a następnie wprowadzić w nim swoje dane. Poradnik zawiera szczegółową instrukcję wypełniania poszczególnych rubryk formularza PIT-37 dotyczących źródeł przychodów, kosztów uzyskania przychodu, odliczeń czy obliczania podatku.

Ponadto w artykule znajdują się informacje, jak za darmo przesłać pit 37 wypełniony przez internet oraz gdzie znaleźć pit 37 wzór wypełniony. Analiza danych przykładowych podatników pozwoli łatwiej zorientować się jak prawidłowo wprowadzać własne kwoty.

Na koniec podpowiadamy również jak skontrolować swoje rozliczenie przed wysłaniem i ewentualnie nanieść korekty, jeśli ujawnią się jakieś błędy. Prawidłowo wypełniony i złożony PIT gwarantuje uniknięcie niepotrzebnych komplikacji z urzędem skarbowym w przyszłości.

Najczęstsze pytania

PIT-37 jest formularzem przeznaczonym dla podatników rozliczających się na ogólnych zasadach według skali podatkowej. Dotyczy osób uzyskujących dochody ze stosunku pracy, emerytur, rent, działalności wykonywanej osobiście, praw autorskich, najmu i innych źródeł.

Jeżeli w ciągu roku podatkowego uzyskałeś dochody, od których pobierano zaliczki na podatek oraz w Twoim przypadku mają zastosowanie kwota wolna, koszty uzyskania przychodu i inne odliczenia, to powinieneś złożyć PIT-37.

Na stronie Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl w dziale „Wzory wypełnionych formularzy” znajdują się przykłady wypełnionych PIT-37 z fikcyjnymi danymi podatników. Możesz tam znaleźć wskazówki, jak wypełnić swój formularz.

Niezbędne są przede wszystkim dokumenty o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT-11, PIT-40A) oraz potwierdzenia poniesionych wydatków uprawniających do odliczeń (np. za internet, wydatki zdrowotne, darowizny).

W celu skorygowania błędów w złożonym już zeznaniu podatkowym, należy złożyć korektę PIT-37 wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę składa się przez ten sam program, co oryginalny PIT.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak odliczyć internet od podatku? Ulga za internet 2020
  2. Czy w Pradze można płacić euro? Praktyczne informacje dla turystów
  3. Ile jest warta moneta 5 zł z PRL? Sprawdź wartość kolekcjonerską.
  4. Podatek od najmu deklaracja - Rozliczenie umowy najmu mieszkania
  5. Deklaracja PIT 36 – formularz, druk, jak wysłać online
Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska

Jestem doświadczoną podróżniczką, która od wielu lat przemierza świat. Dzielę się na blogu praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem - jak tanio kupić bilety lotnicze, gdzie szukać noclegów czy jak zorganizować wyprawę na własną rękę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, które odwiedziłam i polecam Wam je z czystym sercem. Zapraszam w inspirującą podróż!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Druki PIT-ów: formularze PIT-y do pobrania online
PożyczkiDruki PIT-ów: formularze PIT-y do pobrania online

Pobierz kompletny zbiór formularzy PIT na 2023 rok. Znajdź wszystkie druki do rozliczenia rocznego PIT w jednym miejscu - PIT-36, PIT-37, PIT-38 i wiele innych. Poradnik krok po kroku jak ściągnąć, wypełnić i złożyć deklarację podatkową PIT.