Finanse

Jak wypełnić PIT 37 - wypełniony wzór i instrukcja

Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska23.12.20236 min.
Jak wypełnić PIT 37 - wypełniony wzór i instrukcja

Jak wypełnić pit 37 to pytanie, które co roku zadaje sobie wielu podatników. Wypełnienie i złożenie tego formularza do urzędu skarbowego jest obowiązkowe dla osób uzyskujących przychody z pracy, emerytury, renty oraz niektórych źródeł kapitałowych.

Kluczowe wnioski:
 • PIT 37 jest jednym z podstawowych rocznych zeznań podatkowych.
 • Wypełniają go m.in. pracownicy, emeryci i renciści osiągający dochody w Polsce.
 • Dzięki naszemu poradnikowi krok po kroku wypełnisz PIT 37.
 • Podamy Ci dokładne instrukcje i gotowe wzory.
 • Pomożemy rozliczyć PIT tak, byś nie musiał dopłacać podatku.

Jak pobrać formularz PIT 37

Jak wypełnić pit 37 to pytanie, które co roku zadaje sobie wielu podatników. Aby rozliczyć podatek dochodowy, należy najpierw pobrać odpowiedni formularz. W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będzie to PIT 37 - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym.

Formularz pit 37 wypełniony wzór można pobrać na dwa sposoby:

 • ze strony Ministerstwa Finansów
 • z systemu e-deklaracje (poprzez swoje konto podatkowe)

W obydwu przypadkach otrzymamy taki sam wzór formularza pit 37 do wydrukowania i wypełnienia. Jest on też dostępny w wersji edytowalnej - można od razu wypełniać PIT-37 na komputerze i zapisywać wprowadzone dane.

Jak założyć Profil Zaufany aby pobrać PIT 37

Aby otrzymać pit 37 wypełniony z systemu e-deklaracje, trzeba najpierw założyć Profil Zaufany. Można to zrobić przez internet, za pomocą bankowości elektronicznej lub osobiście w urzędzie.

Jakie dane wpisać w części A

Pierwsza część formularza PIT 37 dotyczy danych identyfikacyjnych podatnika. Należy tu wpisać:

imię i nazwisko PESEL
adres zamieszkania NIP (opcjonalnie)

Bardzo ważne jest podanie aktualnego i zgodnego z rzeczywistością adresu. To właśnie tam urząd skarbowy wyśle ewentualne wezwanie do zapłaty lub zwrot nadpłaconego podatku.

Kiedy wypełniać dział B1 i B2

Jak wypełnić pit 37 - kolejny krok to ustalenie, czy w naszym przypadku występuje obowiązek wypełnienia części B. Dotyczy ona:

 • B1 - przychodów z kapitałów opodatkowanych na zasadach ogólnych
 • B2 - przychodów z tzw. ulgi termomodernizacyjnej

Jeśli w roku podatkowym uzyskaliśmy dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (np. akcji), należy wypełnić dział B1. Jeśli natomiast ponieśliśmy wydatki na termomodernizację i przysługuje nam zwrot, trzeba wskazać to w części B2.

Większość podatników rozliczających PIT-37 nie musi wypełniać działu B, ponieważ nie osiągnęła dochodów kapitałowych ani nie dokonała termomodernizacji.

Błędy w dziale B PIT 37

Bardzo częstym błędem jest wykazywanie w części B dochodów z najmu, dzierżawy, kont oszczędnościowych lub lokat bankowych. Są to tzw. przychody z kapitałów opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, których nie wykazuje się w formularzu PIT 37.

Jak policzyć przychód w części D

Jak wypełnić PIT 37 - wypełniony wzór i instrukcja

Kluczowa z punktu widzenia wysokości opodatkowania jest część D dotycząca przychodów. To od kwoty przychodu zależy wysokość podatku do zapłaty lub zwrotu nadpłaconego podatku.

W tej części PIT-37 należy wykazać sumę przychodów uzyskanych w roku podatkowym, czyli:

 • dochody ze stosunku pracy (umowa o pracę, dzieło, zlecenie)
 • emerytury i renty
 • zarobki z zagranicy
 • inne rodzaje przychodów według katalogu z art. 10 ustawy o PIT

Przychody te sumuje się i wpisuje w pozycji 29. formularza PIT 37. Od tej kwoty naliczany jest podatek.

Różnica między przychodem a dochodem

Warto pamiętać, że przychód różni się od dochodu. Przychód to wszystkie pieniądze, jakie wpłynęły na nasze konto w danym roku z tytułu pracy, emerytury czy innych źródeł (np. praca zagranicą). Natomiast od przychodu odejmujemy koszty uzyskania przychodu, co daje dochód do opodatkowania.

Jak wyliczyć podatek w dziale E

Po wpisaniu przychodu w części D, przechodzimy do obliczenia wysokości podatku w dziale E. Analizujemy wartości znajdujące się przed progiem podatkowym wynoszącym 120 000 zł oraz powyżej progu w przedziale między 120 000 zł a 1 000 000 zł.

Następnie posługując się wzorem z części E obliczamy kwotę podatku, uwzględniając m.in. kwotę zmniejszającą podatek z tytułu wychowania dzieci. W efekcie otrzymujemy wartość podatku należnego do zapłaty lub zwrotu nadpłaconego podatku.

Ulgi i odliczenia w PIT 37

Obniżyć podatek do zapłaty można wykorzystując dostępne w PIT-37 ulgi i odliczenia. Najpopularniejsze to ulga prorodzinna (na dzieci), termomodernizacyjna, rehabilitacyjna oraz wydatki na IKZE.

Odliczeń dokonujemy w załączniku PIT/O składanym wraz z deklaracją PIT-37. Pozwala to legalnie zmniejszyć podatek dochodowy nawet o kilka tysięcy złotych.

Gdzie podać numer konta i podpis

Ostatni etap wypełniania i rozliczenia pit 37 to uzupełnienie informacji o numerze konta bankowego, na który ma trafić ewentualny zwrot nadpłaconego podatku oraz złożenie podpisu.

Numer rachunku podajemy w części K, natomiast podpis składamy na dole pierwszej strony deklaracji. Bez tej informacji i podpisu pit 37 nie zostanie uznany za prawidłowo złożony, a urząd skarbowy wezwie do uzupełnienia tego braku.

Z rozliczeniem PIT 37 na ogół sobie radzimy, ale jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Podsumowanie

W artykule wyjaśniono, jak krok po kroku poprawnie wypełnić i złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT 37. Podano pełną instrukcję jak wypełnić pit 37, gdzie pobrać formularz oraz jakie dane należy wpisać w poszczególnych częściach tego dokumentu.

Czytelnicy dowiedzieli się, kiedy trzeba wypełniać dział B dotyczący przychodów kapitałowych i z ulgi termomodernizacyjnej. Wskazano także, jak obliczyć wysokość przychodu w części D oraz jak wyliczyć należny podatek dochodowy lub zwrot nadpłaconego podatku.

Podano praktyczne informacje, gdzie podać numer rachunku bankowego na wypadek zwrotu podatku oraz jak i do kiedy złożyć sam pit 37 w urzędzie skarbowym lub przez internet. Dzięki temu czytelnik będzie wiedział, jak wypełnić PIT 37, by rozliczyć podatek bez błędów i pomyłek.

Mamy nadzieję, że nasz kompletny poradnik ułatwi wszystkim podatnikom coroczne wypełnienie i złożenie poprawnego zeznania podatkowego PIT-37 do urzędu skarbowego.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak odliczyć internet od podatku? Ulga za internet 2020
 2. Jak doliczyć dochody małoletnich dzieci i rozliczyć pit
 3. Deklaracja PIT 36 – formularz, druk, jak wysłać online
 4. Urząd Skarbowy Praga Północ - Jagiellońska Warszawa
 5. PIT 28A do druku 2019 PDF - druki do pobrania
Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska

Jestem doświadczoną podróżniczką, która od wielu lat przemierza świat. Dzielę się na blogu praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem - jak tanio kupić bilety lotnicze, gdzie szukać noclegów czy jak zorganizować wyprawę na własną rękę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, które odwiedziłam i polecam Wam je z czystym sercem. Zapraszam w inspirującą podróż!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły