Już 16 milionów Polaków rozliczyło się z podatku, dołącz do nich!

Program PITy 2020

Jak płacić niższe podatki? Jak mądrze oszczędzać, wypełniając PITy?


W większości przypadków korzystny zwrot podatku lub niemiła konieczność dopłaty na rzecz fiskusa zależy od samego podatnika. Jeśli nie dba on o archiwizację rachunków związanych z możliwością odliczenia od podatku, to sam sobie wyrządza przez to szkodę. Tymczasem zeznania podatkowe PITy można konstruować tak, by corocznie dostarczały zastrzyk gotówki do portfela podatnika.

 

Istnieje wiele sposobów, które są oczywiście zgodne z prawem. Aby zestawienie Pit przyniosło zwrot podatku, należy zbierać wszelkie dowody poniesionych kosztów. Chodzi tu na przykład o ulgę za internet. Od podatku z tego tytułu można odliczyć aż 760 zł. Korzystne rozliczenie roczne często uwzględnia wszelkie odliczenia, do których jesteśmy oczywiście uprawnieni. Ulga remontowa, odsetkowa (w przypadku posiadania kredytu hipotecznego), ulga na dzieci i wiele innych odliczeń może sprawić, iż sporo zaoszczędzimy na podatkach.

Zeznania podatkowe PITy osób, które wynajmują mieszkanie lub inną nieruchomość mogą także zawierać sporą oszczędność. Jeśli zgłosimy do Urzetu Skarbowego fakt, iż będziemy pobierać dochody z tytułu najmu, a nie otrzymaliśmy od wynajmującego pierwszej wpłaty, możemy na formularzu zaznaczyć opcję, iż wolimy zapłacić 8,5% podatek zryczałtowany niż 23 % podatek dotyczący zasad ogólnych.

Przedsiębiorcy posiadają możliwość wyboru formy opodatkowania, a ich wybór powinien być kierowany właśnie chęcią robienia oszczędności na podatkach. Im niższy podatek tym lepiej. W wielu przypadkach bardziej opłaca się ryczałt ewidencjonowany niż 18% podatek na zasadach ogólnych, mimo że ryczałtowcy nie są uprawnieni do odpisywania ulg podatkowych. Często jednak zestawienie Pit ryczałtowca bez ulg wychodzi korzystniej niż podobne rozliczenie na zasadach ogólnych wraz z rozliczonymi ulgami. W tym przypadku wiele zależy od konkretnej sytuacji. Korzystne rozliczenie roczne można uzyskać także przy wysokich dochodach. Rozliczając się na zasadach ogólnych i przekraczając limit objęty 18 % podatkiem, warto uniknąć opodatkowania w wymiarze 32%. Wówczas warto zastanowić się nad ryczałtem, lub zostać przy zasadach ogólnych, ale opartych o opodatkowanie liniowe, które w każdym przypadku wyniesie 19%.

Zeznania podatkowe PITy małżeństw są o wiele bardziej atrakcyjne z punktu widzenia podatnika niż rozliczenia małżonków składających zeznania podatkowe osobno. Obliczając wspólnie swoje dochody i podatki, zestawienie Pit bardzo często wykazuje zwrot od fiskusa. Podatnicy powinni mieć na uwadze, iż korzystne rozliczenie roczne zależy również od ich wiedzy. Warto edukować się w tematyce podatków, gdyż wówczas można z większą świadomością korzystać z różnego rodzaju preferencyjnych ulg.

Osoby niepełnosprawne mają prawo do rozliczania zwrotów w pełnym wymiarze poniesionych kosztów, dzieje się tak w przypadku wydatków na dojazdy na leczenie i rehabilitację oraz z tytułu przystosowania pomieszczeń mieszkalnych do własnych potrzeb. Często wykorzystywaną ulgą jest także ulga na leki. Pamiętajmy, iż w każdym przypadku, gdy chcemy skorzystać z danej ulgi, musimy posiadać dokumentację imienną świadczącą o dokonaniu danych zakupów czy też inwestycji.

Oszczędność nie dotyczy tylko i wyłącznie środków materialnych. Zapracowani, zabiegani podatnicy powinni szanować swój czas. Osoby nowoczesne, ceniące sobie wygodę rozliczają PITy przez internet, czyli wysyłają e-deklaracje, przez co nie tracą czasu i pieniędzy na dojazd, nie stoją też w kolejkach przy przysłowiowym okienku.