Podatki

Czy sprzedający działkę płaci podatek od sprzedaży?

Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska23.12.20236 min.
Czy sprzedający działkę płaci podatek od sprzedaży?

Czy sprzedający działkę płaci podatek od zysku ze sprzedaży nieruchomości to jedno z częstszych pytań jakie zadają sobie osoby planujące sprzedaż działki budowlanej lub rolnej. Wbrew pozorom, nie zawsze trzeba odprowadzać podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży gruntu. W niniejszym poradniku wyjaśnimy kto, kiedy i w jakiej wysokości płaci podatek PIT lub ryczałt po sprzedaży działki.

Kluczowe wnioski:
 • Podatek od sprzedaży działki płaci się tylko wtedy, gdy na sprzedaży osiągnięto zysk
 • Z opodatkowania zwolnieni są właściciele sprzedający nieruchomość po upływie 5 lat od nabycia
 • Stawki podatku wynoszą 19% podatku PIT lub 14% ryczałtu od uzyskanego dochodu
 • Ulgi podatkowe przysługują m.in. przy wydatkach na budowę domu jednorodzinnego
 • Warto skonsultować się z doradcą podatkowym by uniknąć błędów w rozliczeniach

Kto płaci podatek przy sprzedaży działki

Podstawową zasadą jest, że podatek oddochodowy od sprzedaży działki budowlanej lub rolnej płaci osoba fizyczna, która tę działkę sprzedaje i jednocześnie osiąga zysk ze sprzedaży tej nieruchomości. Zysk liczony jest jako różnica pomiędzy ceną sprzedaży działki, a jej ceną zakupu lub kosztami nabycia.

Jeśli zatem sprzedający działkę kupił taniej niż sprzedaje i na transakcji zarabia, wówczas musi odprowadzić podatek PIT lub ryczałt od dochodu ze sprzedaży. Natomiast w sytuacji, gdy cena sprzedaży działki jest niższa lub równa cenie jej zakupu, wtedy sprzedający jest zwolniony z płacenia podatku.

Zasady opodatkowania osób fizycznych

W przypadku osób fizycznych sprzedających działkę, opodatkowaniu podlega osiągnięty przez nie dochód. W praktyce oznacza to, że jeśli na sprzedaży działki zarabiamy, płacimy 19% podatek PIT od uzyskanego zysku. Podatek ten płaci się wraz z rocznym rozliczeniem PIT.

Możliwa jest także forma opodatkowania 14% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wówczas podstawą opodatkowania jest przychód, czyli wartość sprzedanej działki, a nie zysk jak przy podatku PIT.

Jaki podatek płaci sprzedający nieruchomość

Rodzaj podatku jaki ponosi sprzedający zależy od tego czy:

 • Działka sprzedawana jest przez osobę fizyczną czy firmę
 • Czy właściciel posiadał działkę co najmniej 5 lat
 • Jaką formę opodatkowania wybierze sprzedający

Przedsiębiorcy sprzedający grunt z działalności gospodarczej rozliczają się na zasadach ogólnych według stawek CIT lub PIT. Osoby fizyczne co do zasady płacą 19% podatek PIT, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest to stawka 14%.

Kiedy sprzedający działkę jest zwolniony z podatku

Ustawodawca przewidział zwolnienie z podatku dochodowego dla osób fizycznych przy sprzedaży nieruchomości, jeśli między nabyciem a zbyciem działki upłynęło co najmniej 5 lat. Oznacza to, że jeśli ktoś kupił działkę w 2017 roku, a sprzedaje ją w 2023, wówczas jest zwolniony z podatku PIT lub ryczałtu od sprzedaży tego gruntu.

Zwolnienie z podatku po 5 latach od zakupu działki nie dotyczy dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Dodatkowo z opodatkowania PIT zwolnione są sprzedaże działek dokonane między krewnymi do drugiego stopnia – zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem, małżonkami. Chodzi tu o czynności cywilnoprawne niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Stawki podatku przy sprzedaży działki budowlanej

Czy sprzedający działkę płaci podatek od sprzedaży?

Ustawodawca wyznaczył konkretne stawki podatku PIT i ryczałtu od sprzedaży działek budowlanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. I tak:

Podatek PIT 19% od uzyskanego dochodu
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 14% od przychodu ze sprzedaży

Przykładowo, jeśli działkę kupiliśmy za 100 tys. zł, a sprzedajemy za 150 tys. zł, to:
- przy PIT od dochodu 50 tys. zł (150 tys. zł - 100 tys. zł) płacimy 19%, czyli 9,5 tys. zł podatku,
- przy ryczałcie od przychodu 150 tys. zł płacimy 14%, czyli 21 tys. zł podatku.

Zasady opodatkowania zysku ze sprzedaży działki

Podstawową zasadą jest to, że podatek płaci się tylko od dochodu, a więc zysku jaki osiągnięto na sprzedaży. Jeśli zatem sprzedajemy działkę drożej niż kupiliśmy, wówczas:

 1. Obliczamy różnicę między ceną sprzedaży i zakupu działki
 2. Od uzyskanej nadwyżki płacimy 19% podatku PIT
 3. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podstawą opodatkowania jest przychód ze sprzedaży

Warto dodać, że przy obliczaniu zysku ze sprzedaży, kosztem uzyskania przychodu są wydatki na nabycie lub wytworzenie tej działki. Oznacza to, że w cenie nabycia można uwzględnić nie tylko cenę zakupu, ale również np. koszty dokumentacji, opłat notarialnych itp.

Ulgi podatkowe przysługujące sprzedającemu działkę

Osoby fizyczne sprzedające działkę budowlaną mogą skorzystać z ulg podatkowych przy wydawaniu środków uzyskanych ze sprzedaży. Ulgi dotyczą między innymi wydatków na:

 • Budowę własnego domu jednorodzinnego
 • Remont lub modernizację posiadanego budynku mieszkalnego
 • Nabycie gruntu pod budowę domu jednorodzinnego
 • Spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup nieruchomości

W praktyce po sprzedaży działki budowlanej część środków przeznacza się na wyżej wymienione cele. Pozwala to obniżyć podstawę opodatkowania i tym samym zminimalizować podatek PIT do zapłaty z tytułu dochodu ze sprzedaży gruntu.

Podsumowanie

Kwestia czy sprzedający działkę płaci podatek od osiągniętego dochodu jest dość złożona. W dużej mierze zależy od tego, czy właściciel gruntu jest osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą oraz po jakim czasie dokonuje sprzedaży nieruchomości. Stawki podatku od sprzedaży działki wynoszą standardowo 19% podatku PIT lub 14% ryczałtu od przychodów.

Kto płaci podatek od sprzedaży działki budowlanej? Przede wszystkim osoby fizyczne, które w ciągu 5 lat od jej nabycia sprzedają działkę z zyskiem. Natomiast ci, którzy posiadali grunt ponad 5 lat nie muszą płacić ani PIT, ani ryczałtu. Istnieją także zwolnienia od podatku przy sprzedaży nieruchomości wśród krewnych.

Sprzedający działkę budowlaną powinien dokładnie przeanalizować jaki podatek od sprzedaży działki będzie musiał zapłacić w swoim konkretnym przypadku. Pomocny w tym może okazać się kalkulator podatkowy online lub porada doświadczonego doradcy podatkowego.

Podsumowując, podatek od dochodu ze sprzedaży działki budowlanej nie zawsze występuje. Jest szereg wyjątków i ulg podatkowych, które warto poznać, by zminimalizować obciążenia podatkowe przy tego typu transakcjach.

Najczęstsze pytania

Nie zawsze. Jeśli minęło 5 lat od nabycia działki do momentu jej sprzedaży, wówczas osoby fizyczne są zwolnione z płacenia 19% podatku PIT lub 14% ryczałtu. Podatek należy zapłacić tylko wtedy, gdy na sprzedaży działki osiągnięto zysk.

Aby obliczyć podatek PIT, należy najpierw ustalić wysokość dochodu ze sprzedaży. Robi się to odejmując od ceny sprzedaży działki jej cenę nabycia. Następnie 19% z uzyskanej nadwyżki to kwota podatku PIT do zapłaty.

Zasady opodatkowania sprzedaży działek przez osoby fizyczne reguluje polskie prawo podatkowe. Ustawodawca wyznaczył stawki podatku PIT i ryczałtu od dochodu ze sprzedaży nieruchomości na poziomie odpowiednio 19% i 14%.

Sprzedaż działki wśród krewnych i powinowatych w linii prostej, jak również między rodzeństwem jest zwolniona z podatku PIT i ryczałtu. Chodzi tu jednak o czynności cywilnoprawne nieprowadzone w ramach działalności gospodarczej.

Tak, osoby fizyczne sprzedające działkę mogą skorzystać z szeregu ulg i zwolnień podatkowych przy wydatkowaniu uzyskanych pieniędzy np. na budowę domu, zakup gruntu czy spłatę kredytu mieszkaniowego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak odliczyć internet od podatku? Ulga za internet 2020
 2. Jak doliczyć dochody małoletnich dzieci i rozliczyć pit
 3. Podatek liniowy a ulga na dziecko - porównanie i wyjaśnienie
 4. Urząd Skarbowy Praga Północ - Jagiellońska Warszawa
 5. PIT 28A do druku 2019 PDF - druki do pobrania
Autor Monika Wasilewska
Monika Wasilewska

Jestem doświadczoną podróżniczką, która od wielu lat przemierza świat. Dzielę się na blogu praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem - jak tanio kupić bilety lotnicze, gdzie szukać noclegów czy jak zorganizować wyprawę na własną rękę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, które odwiedziłam i polecam Wam je z czystym sercem. Zapraszam w inspirującą podróż!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

ZUS Żywiec - Godziny otwarcia i Kontakt
PodatkiZUS Żywiec - Godziny otwarcia i Kontakt

ZUS Żywiec - wszystkie niezbędne informacje o godzinach otwarcia, numerze telefonu 33 861 38 91, lokalizacji oraz możliwości załatwienia spraw w placówce przy ul. Dworcowej 38. Dowiedz się jak dojechać, gdzie zaparkować oraz jak umówić e-wizytę.