Czy PIT od nagrody w LOTTO rozlicza się jako podatek od wygranej w konkursie, czy w grze losowej?


Wygrana w LOTTO pozwala na uzyskanie bardzo wysokich kwot pieniędzy. Podczas kolejnych kumulacji można wygrać nawet kwotę sześciu lub siedmiocyfrową. Tak wysokie wygrane są obiektem pożądania dla wszystkich uczestników tej gry. Trzeba jednak wiedzieć, że wygrane w LOTTO są obłożone podatkiem dochodowym. PIT od nagrody w LOTTO opłaca się w formie zryczałtowanej.

 

Podatek od wygranej w LOTTO zapłaci organizator gry, czyli totalizator sportowy LOTTO, nie zaś zwycięzca. Czy podatek od nagrody w LOTTO należy opłacać jako podatek od wygranej w grze losowej, czy jako podatek od wygranej w konkursie?

Wygrana w konkursie czy w grze losowej?

Wskazanie, czy mamy do czynienia z wygraną w konkursie czy w grze losowej jest kluczowe dla wskazania odpowiedniej stawki podatku dochodowego. W przypadku loterii decyduje o wygranej losowość, a w przypadku konkursu rozdanie nagród może być połączone z losowością. LOTTO określane jest mianem gry losowej, a więc podatek od takiej gry należy odprowadzić w formie zryczałtowanej. Płatnikiem podatku pozostaje organizator gry losowej, nie zaś osoba, która wygrała nagrodę pieniężną.

Podatek ryczałtowy

Wygrane pieniężne w LOTTO opodatkowane są podatkiem w wysokości 10% wartości narody, jeśli kwota wygranej jednorazowo przekracza kwotę 2280 zł. Podatek od wygranej w grze losowej opłaca płatnik takiego podatku, a więc organizator loterii. To na nim ciąży obowiązek pobrania z wygranej i odprowadzenia ryczałtowego podatku dochodowego od osób fizycznych. Totalizator sportowy LOTTO wypłacając nagrodę zwycięzcy gry pomniejsza ją automatycznie o należny fiskusowi podatek dochodowy. Jest on bowiem płatnikiem podatku od uzyskanej wygranej.

Zwolnienie z podatku

Nie wszystkie wygrane z LOTTO podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Taki podatek nie zapłacimy od wygranych wynoszących jednorazowo mniej niż 2280 zł. Takie wygrane są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.  Zwolnienie podatkowe obejmuje wygrane, bez względu na ich wartość, w:

  • kasynach gry,
  • wideoloteriach,
  • grach na automatach,
  • grach na automatach o niskich wygranych,
  • grach w bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

PIT dla zwycięzcy

PIT od nagrody w LOTTO nie jest składany w Urzędzie Skarbowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy nagroda jest obarczona podatkiem zryczałtowanym od osób fizycznych, czy też jest zwolniona od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Kwoty wygranej w żadnym przypadku nie wpisuje się w roczną deklarację podatkową.

Organizator gry LOTTO, jako płatnik podatku dochodowego, musi sporządzić w przypadku wygranych w wysokości ponad 2280 zł deklarację PIT-8AR i wysłać ją do organu podatkowego. Podatnik nie będzie musiał w zasadzie nic robić w związku z wygraną w grze losowej LOTTO.