Podatki

Co to jest VAT marża? Wyjaśnienie i zastosowanie w podatkach

Autor MIchalina Farte
MIchalina Farte10.07.20246 min.
Co to jest VAT marża? Wyjaśnienie i zastosowanie w podatkach

Co to jest VAT marża? VAT marża to specjalna procedura rozliczania podatku VAT, która ma zastosowanie w określonych sytuacjach związanych ze sprzedażą towarów używanych, dzieł sztuki, antyków i niektórych innych rodzajów towarów. Zamiast naliczania pełnej stawki VAT od ceny sprzedaży, płaci się podatek tylko od różnicy między ceną sprzedaży a ceną nabycia (czyli tzw. marży). To znacznie upraszcza rozliczenia i zmniejsza obciążenie podatkowe dla firm handlujących tego typu towarami.

Kluczowe wnioski:
 • VAT marża pozwala na opłacanie podatku VAT tylko od osiągniętej marży, a nie od całej wartości sprzedaży.
 • Procedurę tę mogą stosować pośrednicy handlujący używanymi towarami, dziełami sztuki, antykami itp.
 • VAT marża upraszcza rozliczenia i zmniejsza obciążenia podatkowe dla firm z tej branży.
 • Zastosowanie tej procedury wymaga spełnienia określonych warunków i prowadzenia odpowiedniej dokumentacji.
 • VAT marża ma zarówno zalety, jak i wady, które należy rozważyć przed jej wdrożeniem.

VAT marża przy świadczeniu usług: zastosowanie i przykłady

Procedura VAT marża nie dotyczy tylko sprzedaży towarów używanych, ale może być również stosowana przy świadczeniu pewnych usług. Najczęściej korzystają z niej np. firmy zajmujące się odsprzedażą biletów na różne wydarzenia. Zamiast naliczać pełną stawkę VAT od wartości odsprzedanego biletu, płacą oni podatek wyłącznie od osiągniętej marży czyli różnicy pomiędzy ceną nabycia a ceną odsprzedaży.

Przykładowo, jeśli firma nabyła bilet za 100 zł, a odsprzedała go za 150 zł, to podatek VAT zostanie naliczony tylko od marży wynoszącej 50 zł, a nie od całej kwoty 150 zł. To znacznie obniża obciążenie podatkowe i sprawia, że taka działalność staje się opłacalna. Innym przykładem firm korzystających z co to jest VAT marża są te zajmujące się odsprzedażą używanych pojazdów.

Warto jednak pamiętać, że aby skorzystać z tej preferencyjnej procedury, należy spełnić określone warunki i prowadzić odpowiednią dokumentację sprzedaży.

 • Po pierwsze, firma musi nabyć towar lub usługę w celu jej dalszej odsprzedaży.
 • Po drugie, odsprzedawany towar lub usługa nie może zostać znacząco przerobiona.
 • Ponadto należy prowadzić ewidencję sprzedaży w podziale na stawki VAT oraz dokonywać stosownych oznaczeń na co to jest faktura VAT marża.

Stosowanie procedury VAT marża wymaga zatem nieco dodatkowego nakładu pracy, ale z drugiej strony pozwala znacznie ograniczyć obciążenia podatkowe i rozwijać działalność opartą na odsprzedaży różnego rodzaju towarów lub usług.

VAT marża na sprzedaż towarów używanych: wytyczne i krok po kroku

Podstawowym obszarem zastosowania procedury VAT marża jest sprzedaż towarów używanych. Mogą z niej korzystać przede wszystkim firmy działające w branży antyków, dzieł sztuki, a także zajmujące się obrotami używanymi pojazdami, meblami czy sprzętem RTV i AGD.

Aby móc skorzystać z tej preferencyjnej procedury rozliczania VAT, należy spełnić kilka istotnych warunków określonych w przepisach prawa. Po pierwsze, towary te muszą być nabyte w celu ich dalszej odsprzedaży. Nie można więc stosować co to jest VAT marża w przypadku towarów nabytych na potrzeby własne firmy.

Po drugie, odsprzedawane towary nie mogą być znacząco przerobione. Oznacza to, że firma nie może dokonywać na nich istotnych napraw czy modyfikacji, zmieniających w zasadniczy sposób ich charakter. Niewielkie poprawki czy drobne naprawy są oczywiście dozwolone.

Kolejnym warunkiem jest nabycie towarów od podmiotów niebędących podatnikami VAT czynnym lub zwolnionym z VAT, czyli np. od osób prywatnych. Jeśli towary zostały zakupione od innego podatnika VAT, nie można zastosować procedury marży.

 • Krok 1: Spełnienie warunków i przygotowanie dokumentacji
 • Krok 2: Nabycie towarów w celu dalszej odsprzedaży
 • Krok 3: Prawidłowe oznaczenie faktur sprzedaży jako "VAT marża"
 • Krok 4: Rozliczenie VAT tylko od osiągniętej marży (różnicy między ceną sprzedaży a nabycia)
 • Krok 5: Ewidencjonowanie obrotów i należyte przechowywanie dokumentacji

Czytaj więcej: Rozliczenie PIT osoby niepełnosprawnej - ulgi podatkowe, odliczenia, rehabilitacja

Czytaj więcej: Numery urzędów skarbowych - Kody US, Kody urzędów skarbowych

Księgowanie VAT marży: porady i dobre praktyki

Choć procedura co to jest VAT marża znacznie upraszcza rozliczenia podatkowe, to jednak wymaga prowadzenia dodatkowej dokumentacji i przestrzegania określonych zasad księgowania. Warto więc stosować się do sprawdzonych metod i dobrych praktyk w tym zakresie.

Przede wszystkim należy prowadzić ewidencję nabyć i sprzedaży towarów objętych VAT marżą w podziale na poszczególne stawki podatku VAT. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku należnego. Zaleca się również przechowywanie wszelkiej dokumentacji źródłowej, takich jak faktury zakupu, faktury sprzedaży, wyciągi bankowe itp.

Przy wystawianiu co to jest faktura VAT marża należy pamiętać o umieszczeniu na niej stosownej adnotacji, że sprzedaż ta została rozliczona zgodnie z procedurą marży. Ma to znaczenie nie tylko dla kontroli podatkowej, ale także dla nabywców będących podatnikami VAT, którzy na tej podstawie będą mogli prawidłowo rozliczyć zakup.

Dobrą praktyką jest także prowadzenie odrębnej ewidencji nabyć i sprzedaży objętych marżą, aby nie mieszać ich z pozostałą działalnością firmy, która rozliczana jest na zasadach ogólnych. Należy również pamiętać, że procedura VAT marża ma pierwszeństwo przed zasadami ogólnymi - gdyby więc firma rozliczała w różny sposób ten sam obrót, to decydujące będą zasady dla marży.

Korzyści i wady stosowania procedury VAT marża

Zdjęcie Co to jest VAT marża? Wyjaśnienie i zastosowanie w podatkach

Procedura VAT marża to niewątpliwie bardzo korzystne rozwiązanie dla firm działających na rynku towarów używanych. Jej podstawową zaletą jest obniżenie obciążeń podatkowych poprzez płacenie podatku VAT wyłącznie od osiągniętej marży, a nie od całej wartości sprzedaży.

 • Korzyści stosowania VAT marża: - Zmniejszone obciążenie podatkowe - Zwiększona rentowność sprzedaży towarów używanych - Uproszczone rozliczenia w porównaniu do zasad ogólnych - Większa elastyczność cenowa

Podsumowanie

Co to jest VAT marża to specjalna procedura rozliczania podatku VAT, która pozwala płacić podatek tylko od osiągniętej marży, a nie od pełnej wartości sprzedaży. Dotyczy to transakcji obejmujących towary używane, dzieła sztuki czy antyki. Faktury sprzedaży wystawiane są wówczas jako co to faktura VAT marża.

Stosowanie tej procedury wymaga spełnienia określonych warunków i prowadzenia dodatkowej dokumentacji. Wiąże się też z pewnymi ograniczeniami np. w odliczaniu podatku naliczonego. Jednak dzięki co to jest faktura VAT marża przedsiębiorcy działający w tej branży mogą znacznie ograniczyć swoje obciążenia podatkowe i zwiększyć rentowność prowadzonej działalności.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak odliczyć internet od podatku? Ulga za internet 2020
 2. Czy w Pradze można płacić euro? Praktyczne informacje dla turystów
 3. Co mówi art. 477 KPC? Przepisy kodeksu postępowania cywilnego.
 4. Podatek od najmu deklaracja - Rozliczenie umowy najmu mieszkania
 5. Deklaracja PIT 36 – formularz, druk, jak wysłać online
Autor MIchalina Farte
MIchalina Farte

Jestem doświadczoną podróżniczką, która od wielu lat przemierza świat. Dzielę się na blogu praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem - jak tanio kupić bilety lotnicze, gdzie szukać noclegów czy jak zorganizować wyprawę na własną rękę. Opowiadam o najciekawszych miejscach, które odwiedziłam i polecam Wam je z czystym sercem. Zapraszam w inspirującą podróż!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

ZUS Żywiec - Godziny otwarcia i Kontakt
PodatkiZUS Żywiec - Godziny otwarcia i Kontakt

ZUS Żywiec - wszystkie niezbędne informacje o godzinach otwarcia, numerze telefonu 33 861 38 91, lokalizacji oraz możliwości załatwienia spraw w placówce przy ul. Dworcowej 38. Dowiedz się jak dojechać, gdzie zaparkować oraz jak umówić e-wizytę.