Już 16 milionów Polaków rozliczyło się z podatku, dołącz do nich!

Program PITy 2017

Rozliczanie dochodów » najem


Kiedy najem prywatny może przeobrazić się w działalność gospodarczą?

Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, ale pozyskuje korzyści z wynajmowania mieszkania czy domu, którego jest właścicielem, w świetle prawa wykonuje najem prywatny. Musi się z niego rozliczyć w ramach deklaracji PIT. Może on być opodatkowany albo za pośrednictwem skali podatkowej, albo na zasadach właściwych dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy i kiedy najem prywatny może przeobrazić się w działalność gospodarczą? Co podatnik powinien w takim przypadku zrobić?czytajChcę wynająć lokal użytkowy - czy mogę rozliczać się ryczałtem?

O ile podatnik prowadzi najem prywatnie, poza działalnością gospodarczą, a wynajmowany lokal użytkowy nie jest elementem majątku trwałego przedsiębiorstwa, istnieje możliwość opodatkowania przychodów pochodzących z tego tytułu ryczałtem ewidencjonowanym. Zestawienie roczne PIT w takim przypadku jest sporządzane na druku PIT-28, a ryczałtowcy nie mają możliwości rozliczania się z fiskusem na preferencyjnych zasadach, tj. wspólnie ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Na czym polega w praktyce ryczałt i według jakiej stawki w takim razie odprowadza się fiskusowi należny podatek od najmu lokalu użytkowego?czytaj

Wynajmuję własnościowe mieszkanie brata, który mieszka i pracuje za granicą - jak powinniśmy i czy w ogóle rozliczyć takie dochody z najmu tu w Polsce?

Podatnicy, którzy wynajmują swoje mieszkanie mogą mieć wiele wątpliwości co do sposobu rozliczania się z fiskusem. Ustawodawca wprowadził jednak bardzo jasne i czytelne zasady, które warto poznać. Osoby, które są właścicielami mieszkania, domu, lokalu użytkowego, mogą wynajmować swoje nieruchomości innym podatnikom. Należy jednak pamiętać, iż wynajem jest źródłem dochodu, którym trzeba podzielić się z Urzędem Skarbowym.czytajJaka jest najlepsza metoda opodatkowania najmu - i na jakim druku PIT dokonujemy rozliczenia?

Wynajmowanie mieszkania pozwala na uzyskanie dodatkowego przychodu, podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowanie najmu może odbywać się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub zryczałtowanego podatku dochodowego. Druki PITy muszą uwzględniać przychód lub dochód z najmu. Jakie rozliczenie dochodów z najmu będzie korzystniejsze dla podatnika?czytaj