Już 16 milionów Polaków rozliczyło się z podatku, dołącz do nich!

Program PITy 2017

Niewielka wygrana w kasynie - czy trzeba wykazać ją w rocznym PIT


Do kasyn chodzą różni ludzie, wbrew pozorom nie tylko hazardziści. Są i tacy, którzy jeśli wygrywają, pozostają przy małych wygranych i nie kuszą dalej losu. Czy takie osoby powinny zapłacić jakikolwiek podatek od wygranej w kasynie, jeśli jej kwota była niewielka? Czy Pity osób grających w gry losowe czy karciane w kasynie muszą uwzględniać podatek od wygranych? Jaki roczny PIT składa się w takiej sytuacji?

 

Obowiązek podatkowy

Konkursy, loterie, gry itp. mogą przynieść uczestnikom i graczom wysokie wygrane, jeśli tylko dopisze im szczęście, albo ich umiejętności pozwolą na zdobycie głównej nagrody. Fiskus czujnym okiem przygląda się grającym w kasynach podatnikom, bowiem większość z nich w ogóle nie jest świadomych tego, że od wygranej należy zapłacić podatek. Rzadko kiedy roczny PIT takich podatników uwzględnia jakikolwiek przychód z tytułu wygranych. Jeśli już, to podatek od wygranej płacony jest od dużych kwot wygranych. Co jednak z niewielkimi nagrodami? Czy są one zwolnione na mocy istniejącego prawa podatkowego z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Aby bez żadnych wątpliwości określić, kiedy podatek od wygranej w kasynie musi być odprowadzony i uwzględnionych w formularzach Pity podatników, należy sięgnąć po przepisy ustawy podatkowej. Art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są wygrane w kasynach gry, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podstawą skorzystania ze zwolnienia podatkowego przy niewielkiej wygranej z kasyna będzie jej odpowiednie udokumentowanie na żądanie w fiskusa. W przeciwnym wypadku może ona zostać uznana za źródło nieujawnionego dochodu, a to z powoduje, że na podatnika, który wypełniając swój roczny PIT wymienił koszty, które nie mają pokrycia w ujawnionych dochodach, zostanie nałożona stawka sankcyjna opodatkowania w wysokości 75% dochodu uzyskanego z nieujawnionych źródeł. Jedynym sposobem wówczas na uniknięcie sankcji skarbowych będzie udokumentowanie wygranej w kasynie.

Jak udokumentować wygraną w kasynie?

Jeśli z pieniędzy z wygranej w kasynie dokonaliśmy np. zakupu samochodu, czy kina domowego, fiskus przy przeprowadzaniu kontroli może zapytać, skąd wzięliśmy na ten cel pieniądze? Wygrana w kasynie musi zostać udokumentowana, aby stanowiła dla fiskusa podstawę do zaniechania wymierzenia kary.

Dokumentem potwierdzającym wygraną nie będą zeznania świadków, czy podgląd z kamery umieszczonej w kasynie. Musi to być zaświadczenie o wygranej, jakie można uzyskać w samym kasynie. Nieudokumentowany napływ środków finansowych na konto podatnika, albo do jego kieszeni będzie punktem zainteresowania fiskusa. Jeśli podatnik nie będzie mógł wyjaśnić skąd ma takie pieniądze, będzie płacił zryczałtowany, karny podatek dochodowy we wspominanej już wysokości.

Osoba, która otrzymała wygraną w kasynie nie uwzględnia jej w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym. Jej Pity roczne nie będą uwzględniały takiej wartości dochodu, co nie oznacza, że zaświadczenie o wygranej nie będzie potrzebne w przyszłości. Lepiej zabezpieczyć się przed kontrolą fiskusa i wcześniej wnioskować do kasyna o zaświadczenie, że w danym dniu wygraliśmy nagrodę pieniężną w kasynie o danej wysokości. Taki dokument będzie wystarczający dla fiskusa i zostanie on na pewno przez niego zaakceptowany, jeśli dojdzie do przeprowadzenia u podatnika kontroli podatkowej z Urzędu Skarbowego lub z Urzędu Kontroli Podatkowej.